Astronomové objevili dva „vodní světy“. Jejich oceány jsou 500krát hlubší než na Zemi
Doposud bylo objeveno více než 5 000 exoplanet a naprostá většina z nich má velmi podobnou strukturu a složení. Zajímavými výjimkami jsou objekty Kepler-138c a Kepler-138d, které obíhají kolem červeného trpaslíka vzdáleného 218 světelných let od Země. Vědci zjistili, že se jedná o dva „vodní světy“, kde voda zaujímá více než 50 % objemu planet. Našli jsme nové místo pro život?
Zkoumané exoplanety Kepler-138c a Kepler-138d mají poloměr asi 1,5krát větší než Země a jsou od ní vzdáleny 218 světelných let, což dlouho ztěžovalo jejich bližší studium, píše portál Hubblesite. Astronomové z Montrealské univerzity se rozhodli analyzovat dostupné údaje o nich a dospěli k překvapivým závěrům. Všimli si, že se nepodobají typickým exoplanetám z kovů a hornin a že v jejich složení převažuje voda.
S přihlédnutím k údajům o světelných tranzitech a radiálních rychlostech bylo zjištěno, že Kepler-138c a Kepler-138d mají hmotnosti 2,3 a 2,1krát větší než Země. To při velikosti 1,5krát větší než u modré planety dává hustotu 3,6 g na cm krychlový, což je něco mezi kamenným a plynným složením. V tomto ohledu se nejvíce podobají Jupiterovu ledovému měsíci Europa, který má pod svou kůrou tekutý oceán. To dalo podnět k zamyšlení astronomům, kteří pomocí modelování určili, o jakém množství vody lze na obou těchto planetách hovořit.

Podle výpočtů voda tvoří až 50 % objemu exoplanety a oceány na povrchu jsou hluboké 2000 km. Pro srovnání, průměrná hloubka oceánů na Zemi je asi 3,7 km. Voda by však neměla stejnou teplotu jako na naší planetě. Vzhledem k blízkosti červeného trpaslíka Kepler-138 bude většina atmosféry tvořena hustou vodní párou. Jak však upozorňuje astrofyzička Caroline Piauletová z Montrealské univerzity:
„Pouze v této atmosféře páry by se mohla potenciálně nacházet kapalná voda pod vysokým tlakem, nebo dokonce voda v jiné fázi, která se vyskytuje za vysokého tlaku, tzv. superkritické kapalině.
Očekává se, že vývoj přístrojů a zvýšení jejich citlivosti umožní v budoucnu důkladnější zkoumání životního prostředí. Těžko však očekávat, že by zde v budoucnu mohli žít lidé, protože překážkou jsou nejen obtížné podmínky, ale i vzdálenost.
Zdroj: friendsofnasa.org, Hubblesite