Asteroid o velikosti velryby proletěl těsně kolem Země. Měli jsme štěstí
Podle NASA se v pátek (12. srpna) kolem Země prohnal potenciálně nebezpečný asteroid o velikosti modré velryby.
Průměr asteroidu pojmenovaného 2015 FF se odhaduje na 13 až 28 metrů, což odpovídá délce těla dospělé modré velryby a kolem Země proletěl rychlostí 33 012 km/h. Při svém největším přiblížení se asteroid pohybující se rychlostí více než 27násobku rychlosti zvuku přiblížil k Zemi na vzdálenost asi 4,3 milionu kilometrů, což je o něco více než osminásobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Podle vesmírných měřítek je to nepatrný rozdíl.
NASA označuje každý vesmírný objekt, který se přiblíží k Zemi na vzdálenost menší než 193 milionů km , jako blízkozemní objekt a každý rychle se pohybující objekt ve vzdálenosti menší než 7,5 milionu km je klasifikován jako potenciálně nebezpečný. Jakmile jsou tyto objekty označeny, astronomové je pečlivě sledují a hledají jakékoli odchylky od jejich předpovězených trajektorií, například neočekávaný odraz od jiného asteroidu, které by je mohly dostat na ničivý kolizní kurz se Zemí.
NASA zná polohu a dráhu zhruba 28 000 asteroidů, které mapuje pomocí systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) soustavy čtyř teleskopů, které jsou schopny jednou za 24 hodin provést kompletní sken celé noční oblohy. Od roku 2017, kdy byl systém ATLAS uveden do provozu, odhalil více než 700 blízkozemních planetek a 66 komet. Dva z asteroidů detekovaných systémem ATLAS, 2019 MO a 2018 LA, skutečně zasáhly Zemi, přičemž první z nich explodoval u jižního pobřeží Portorika a druhý dopadl poblíž hranic Botswany a Jihoafrické republiky. Tyto asteroidy byly naštěstí malé a nezpůsobily žádné škody.
NASA odhadla trajektorie všech blízkozemních objektů po konci století a dobrou zprávou je, že podle NASA nehrozí Zemi minimálně v příštích 100 letech žádné známé nebezpečí apokalyptické srážky s asteroidem.
Zdroj: nasa.gov