Armáda USA má nové kompaktní laserové zbraně. Phantom vypadá směšně, ale zneškodní cíl na několik kilometrů

Američané již několik desetiletí usilovně pracují na využití energetických zbraní v mnoha oblastech, z nichž nejnáročnější jsou kompaktní zařízení pro pozemní vojsko. Prototyp takového zářiče umístěného v malé ledničce dodala společnost Northrop Grumman, píše web Interesting Engineering.

Kromě toho, že Američané staví lasery stacionární nebo na lodích, snaží se je umístit také na letadla a obrněné transportéry Stryker. Dalším krokem ve vývoji je vývoj přenosného systému pro vojáky pěchoty, který by podobně jako například velkorážní kulomety Browning M2 nebo kulometné granátomety Mk 19 mohl sloužit jako týmová zbraň.

Právě takový přenosný Phantom, navržený inženýry z divize energetických zbraní společnosti Northrop Grumman, byl dodán k testování. Jedná se o laser o výkonu 10 kW uzavřený ve vyztuženém krytu odolném o objemu 3,66 metrů a hmotnosti necelých 90,7 kg.

Takový laser může mít dosah od několika set metrů do několika kilometrů a disponuje dostatečným výkonem k oslepení nebo poškození malých cílů jako jsou drony. Ty jsou, jak ukázala válka na Ukrajině, velmi účinné při likvidaci cílů, jak je vidět na ukrajinské i ruské straně, a obrana proti nim je velmi problematická. Klasické protiletadlové systémy založené na hlavňovém dělostřelectvu nebo raketách jsou příliš drahé a problematické.

V případě laserových zbraní jsou jednotkové náklady na jeden výstřel pouhé 1 až 4 dolarů, což je pár korun a výhodou je také senzační přesnost díky rychlosti světelného paprsku a možnost sestřelit cíl v tichosti. Jediným významným problémem zůstává napájení systému, ale v případě Phantomu je docela dobře možné, že by stačil generátor namontovaný například na vozidle Stryker nebo Humvee.

Tento typ systému by spolu se stabilizovanou základnou a systémem řízení palby s termovizí a laserovým dálkoměrem nebo radarem mohl být významným doplňkem pro vojáky.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com