Apple má novou službu Kup teď, zaplať později. Bude prověřovat vaše finanční možnosti

Nabídka je součástí širšího pronikání do finančních služeb, které jsou pro technologického giganta považovány za velkou příležitost k růstu, ale také za příležitost s možnými úskalími. Již nyní má služba Pay Later zpoždění, původně se s ní počítalo již v loňském roce, píše server The Indian EXPRESS.

Společnost Apple se snaží vstoupit do úvěrového byznysu se službou „kup teď, zaplať později“ a stanovuje pravidla pro schvalování transakcí. Jedním z klíčových faktorů je, zda jste byli v minulosti dobrým zákazníkem.

Služba Apple Pay Later, ohlášená v loňském roce, ale stále ve fázi testování, bude hodnotit dlužníky na základě jejich historie výdajů a dokonce i toho, která zařízení společnosti vlastní. Program, který umožňuje zákazníkům nakupovat a následně platit na splátky, bude také zkoumat, zda zákazníci požádali o kreditní kartu Apple Card a jaké další karty mají propojené se svými účty Apple Pay.

Kritéria pro poskytování půjček byla zveřejněna v rámci testování služby u zaměstnanců společnosti Apple, kteří nyní mohou tuto možnost využívat pro své osobní nákupy. Podle hodnocení se určuje, zda je společnost ochotna žadatelům půjčit peníze a jak vysokou částku jim schválí. Mnozí testeři se setkávají se schválením půjčky na 1 000 dolarů (přibližně 22 000 Kč) a méně.

Nová služba umožní Applu využít jeho zásobu dat o zákaznících, včetně jejich výdajů v maloobchodních prodejnách společnosti, transakcí v App Store a služeb, jako jsou peer-to-peer platby Apple Cash. Apple Pay, mobilní platební služba spuštěná v roce 2014, a Apple Card, která debutovala v roce 2019, umožnily společnosti ještě těsnější propojení s finančním životem spotřebitelů.

Systém Pay Later je integrován do aplikace Wallet v iPhonu a umožňuje uživatelům provést nákup přes Apple Pay ve čtyřech splátkách během následujících šesti týdnů. Při registraci jsou zákazníci vyzváni, aby uvedli částku, kterou si chtějí půjčit, a poté jim systém vrátí schválenou celkovou částku – podobně jako u funkce Spending Power u karet American Express.

Služba představuje první případ, kdy společnost využívá vlastní platební platformu a sama provádí půjčky. Společnost Apple založila firmu Apple Financing, která se bude starat o žádosti, půjčky a schvalování úvěrů. Partnerem Apple Card je stále Goldman Sachs Group a poskytovatelem platební sítě je MasterCard. Z dokumentace Apple Pay Later vyplývá, že historie transakcí je uložena u dceřiné společnosti pro financování, Goldman Sachs a MasterCard – nikoli však u samotného Applu, a to z důvodu ochrany osobních údajů. Společnost se připravuje na spuštění Apple Pay Later v následujících týdnech.

Zdroj: indianexpress.com, redakce