Aplikace promění chytrý telefon v přesný teploměr. Výzkumníci rozšřiřují seznam zařízení, kterými lze měřit horečku
Od příchodu covid-19 jsou lidé citlivější na kontrolu příznaků horečky. Nyní vědci z Washingtonské univerzity vyvinuli aplikaci, která promění běžný chytrý telefon v přesný a snadno použitelný teploměr, píše portál NewAtlas.
Obecně se má za to, že horečka je teplota lidského těla 38 °C nebo vyšší a může být příznakem virové nebo bakteriální infekce. Horečka nízkého stupně má nižší hranici 37,5 °C. Ke kontrole teploty však potřebujete teploměr, který nemusí být snadno dostupný.
Staromódní rtuťové teploměry prakticky vymizely a digitální verze mohou být drahé na pořízení, ale aplikace FeverPhone promění váš chytrý telefon v teploměr bez jakéhokoli dalšího hardwaru.
Výzkumníci využili termistory zabudované v běžných chytrých telefonech, které se běžně používají k monitorování integrity vnitřních součástí zařízení, zejména baterie. Tyto termistory jsou stejné jako termistory používané v teploměrech klinické třídy, které měří změnu teploty při kontaktu termistoru s tělem.
Uvědomili si, že tyto senzory mohou sledovat přenos tepla mezi člověkem a jeho telefonem. Pomocí dotykového displeje telefonu, který snímá kontakt s kůží, a termistorů, které měří teplotu vzduchu a nárůst tepla při dotyku telefonu s tělem, začali vědci experimentovat.
Nejprve simulovali teplé čelo pomocí plastového sáčku naplněného ohřátou vodou a přitiskli k němu displej telefonu. Ke sběru dat použili tři modely telefonů: Google Pixel 6, Google Pixel 3 a Huawei P20. Shromážděná data použili k tréninku modelu strojového učení, který odhadoval tělesnou teplotu sledováním toho, jak rychle se telefon zahřívá, a pomocí údajů z dotykové obrazovky zohledňoval, kolik tepla pochází z toho, že se jí někdo dotýká. Jakmile shromáždili dostatek dat, mohli výzkumníci model kalibrovat, aby zohlednil odchylky způsobené příslušenstvím telefonu, jako jsou ochranné kryty obrazovky a pouzdra.
V rámci provedeného počátečního testování se výzkumníci pustili do testování své aplikace na lidech. Nabrali 37 účastníků, z nichž 16 mělo alespoň nízkou horečku. Před testováním s FeverPhone si účastníci nechali změřit teplotu pomocí ústního teploměru.
Účastníci si přitiskli dotykový displej telefonu na čelo na dobu asi 90 sekund, což je podle výzkumníků optimální doba pro snímání přenosu tělesného tepla do telefonu. Výzkumníci zvolili čelo místo jiných míst na těle – rukou, uší, podpaží – protože je méně náchylné k prudkým změnám teploty v reakci na teplotu okolního vzduchu a je to dostatečně velká plocha pro kontakt s obrazovkou telefonu.
Zjistili, že FeverPhone odhaduje teplotu tělesného jádra s průměrnou chybou přibližně 0,23 °C, což je v rámci klinicky přijatelné chyby.
Výzkumníci budou svou aplikaci dále dolaďovat s cílem zpřístupnit ji pro širokou škálu chytrých telefonů a chytrých hodinek.
„Začali jsme s chytrými telefony, protože jsou všudypřítomné a snadno se z nich získávají data,“ řekl Joseph Breda, hlavní autor studie. „Již nyní pracuji na tom, abychom zjistili, zda můžeme získat podobný signál pomocí chytrých hodinek. Je příjemné, že díky tomu, že jsou hodinky mnohem menší, se jejich teplota bude měnit rychleji. Takže si můžete představit, že si uživatel přiloží Fitbit na čelo a za 10 sekund mu změříme, zda má horečku, nebo ne.“
Zdroj: NewAtlas