Antarktida zažije dvě minuty absolutní tmy

Slunce v Antarktidě nyní nezapadá. Nejjižnější kontinent Země totiž v současné době zažívá nepřetržitý den, který trvá od poloviny října do začátku dubna. V sobotu 4. prosince se však nad západní Antarktidou setmí. Důvodem je zatmění Slunce, píše se na sciencealert.com.

Totální zatmění zasáhne na Antarktidě argentinské, britské a chilské území a také nevyhlášené území, známé jako Země Marie Byrdové. Tyto oblasti zažijí téměř 2 minuty tmy.

Zatmění bude částečně viditelné také na jižním cípu Jižní Ameriky, v Africe, Austrálii a na Novém Zélandu. Bude se ale jednat o zatmění v řádu několika procent. Bude tak nepatrné, že kdybyste o něm nevěděli, tak si jej ani nevšimnete. Teprve po zakrytí asi 80 a více procent Slunce je pozorovatelný úbytek denního světla.

Zatmění Slunce jsou poměrně vzácným jevem, protože dráha Měsíce je vůči dráze Země kolem Slunce skloněna o 5 stupňů, takže se nepohybují zcela ve stejné rovině. Přibližně jednou za půl roku se však oběžné dráhy srovnají a vznikne dvojice zatmění – zatmění Měsíce v úplňku a následné zatmění Slunce v novu (jako nyní) nebo naopak.

Zatmění Měsíce mohou vždy vidět lidé, kteří se nachází na noční straně Země. Zatmění Slunce se vyskytují stejně často, ale vidí je mnohem méně lidí, protože stín Měsíce pokrývá mnohem menší část Země. K částečným zatměním Slunce dochází zhruba jednou za 18 měsíců, úplné zatmění je vzácnější.

Během zatmění Slunce vrhá Měsíc na Zemi stín, který je široký pouze 100-260 km a abyste viděli úplné zatmění Slunce, musíte se nacházet uvnitř tohoto stínu. Lovci zatmění cestují po celém světě, aby byli ve správný čas na správném místě. Když však nastane úplné zatmění na tak odlehlém místě, jako je Antarktida, budou jej pravděpodobně pozorovat pouze tučňáci.

Zdroj: sciencealert.com