Ani kapka nazmar. NASA zprovoznila pro astronauty na misích zařízení, které z moči i potu udělá vodu

Mnoho z vás jistě zajímalo, co se děje s močí a potem astronautů na vesmírné stanici. NASA se rozhodla tuto otázku objasnit ve svém nejnovějším materiálu. Americká agentura připravila mechanismus, který bude mít obrovské důsledky pro všechny budoucí pilotované vesmírné mise. Pojďme se podívat na podrobnosti.

Dostupnost vody ve vesmíru je značně omezená, takže astronauti umístění na Mezinárodní vesmírné stanici se musí postarat o zásobování. S pomocí samozřejmě přichází NASA, která se pochlubila pozoruhodným úspěchem ohledně získávání vody. Systém kontroly životního prostředí a podpory života (ECLSS) prý dokáže obnovit až 98 % použité vody.

Zařízení se skládá z několika komponent, z nichž jedna využívá pokročilé odvlhčovače k zachycování vlhkosti uvolňované do vzduchu z dechu a potu astronautů. Další subsystém nazvaný UPA zase získává vodu z moči pomocí vakuové destilace. Vzniká tak voda a močový nálev, který je dále zpracováván systémem BPA. Díky tomu bylo možné dosáhnout tak vysokého procenta zpětného získávání vody.

Jak zdůrazňuje Christopher Brown, člen týmu Johnsonova vesmírného střediska, který řídí systém podpory života:“ Jedná se o velmi důležitý krok vpřed ve vývoji systémů podpory života. Řekněme, že na stanici nasbíráte 100 litrů vody. Z toho dva litry ztratíte a zbylých 98 procent prostě cirkuluje dokola. Udržet to v chodu je úžasný úspěch.“

„Před zavedením BPA se naše celková výtěžnost vody pohybovala zpravidla mezi 93 a 94 procenty a nyní jsme dokázali, že s procesorem solanky můžeme dosáhnout celkové výtěžnosti vody 98 procent.“ dodává Jill Williamsonová, manažerka vodních subsystémů ECLSS.

Z pohledu NASA se jedná o pozoruhodný úspěch, který bude mít velký význam pro vzdálené pilotované vesmírné mise.

Zdroj: NASA