45 000 galaxií na jednom snímku. Webbův teleskop překonává další rekordy

Vesmírný dalekohled Jamese Webba opět dokázal, že je úžasným zařízením. Nejnovější snímek zveřejněný NASA ukazuje rozlehlost vesmíru a nutí vás uvědomit si, jak jsme na jeho pozadí malí. Teleskop zachytil na jediném snímku až 45 000 galaxií.

Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) provádí výzkum velmi starých galaxií. JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES) je jedním z nejdůležitějších programů NASA, který pomáhá vědcům poznat a pochopit historii vzniku vesmíru, píše web Business Insider.

Odborníci NASA vysvětlují, že s rozvojem programu JADES se objevují údaje o nových galaktických objevech. V současné době již mají vědci informace o stovkách galaxií, které vznikly v době, kdy se celý vesmír ještě plazil a byl starý méně než 600 milionů let. Získání dat umožnil přístroj Nera-Infrared Spectograph.

Snímek pořízený v oblasti oblohy známé jako GOODS-South obsahuje více než 45 000 galaxií. Ty již byly v minulosti studovány Hubbleovým vesmírným dalekohledem a dalšími přístroji, nicméně je to vůbec poprvé, kdy o nich lze shromáždit tak podrobná data, jak to činí JWST.

Staré galaxie byly aktivními hvězdnými oblastmi a daly vzniknout velmi horkým a hmotným hvězdám. Právě ty jsou zodpovědné za výtrysky ultrafialového světla, které mění viditelnost plynu v jejich okolí na průhlednou. Proces regionalizace zahrnuje odstranění elektronů z jader molekul plynu.

Studium starých galaxií a proces regionalizace plynů ve vesmíru nejsou jedinými úkoly programu JADES. Dalším je hledání nejstarších galaxií, tj. těch, které existovaly více než 400 milionů let po velkém třesku. To je obrovská výzva pro vědce a vybavení. Do jaké míry budou úspěšní, ukáže čas.

Zdroj: redakce, businessinsider.com