4 miliony tun odpadu ze solárních panelů do roku 2050, spočítali odborníci. Pokud se nenaučíme recyklovat, bude to katastrofa

Odklon od energie z uhlí a zavádění více obnovitelných zdrojů energie má jistě své výhody. Fotovoltaika nebo větrná energie umožňují vyrábět elektřinu bez emisí škodlivých látek. Problémem je však recyklace.

Fotovoltaika a větrná energie patří mezi nástroje pro odklon od energie z uhlí a plynu. Rychlý rozvoj znamená, že můžeme rychle nahradit konvenční zdroje energie obnovitelnými. Bohužel ani tato řešení nejsou bez nevýhod. Nejde jen o jejich závislost na povětrnostních podmínkách. Jak se dočteme v BBC, dalším problémem bude brzy jejich recyklace.

„Na celém světě již bylo instalováno více než 1 TW fotovoltaických zařízení. Běžné panely mají výkon cca. 400 W, takže pokud se sečtou střešní a pozemní fotovoltaické instalace, mohlo by jít až o 2,5 miliardy fotovoltaických panelů,“ říká Rong Deng, odborník na recyklaci fotovoltaických modulů z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney.

Jak zdůrazňuje BBC, odborníci bijí na poplach, aby vlády začaly jednat a zachránily nás před ekologickou katastrofou. Ute Collier, zástupce ředitele Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie, upozorňuje, že pokud nezačneme vyvíjet technologii recyklace modulů, budeme do roku 2050 čelit skutečné hoře odpadu. Odhadovaná životnost modulů je totiž přibližně 20-30 let. Bude to katastrofa, pokud nebudeme schopni recyklovat.

„V roce 2030 budeme mít asi 4 miliony tun odpadu, s nímž lze ještě nakládat, ale v roce 2050 bychom mohli mít na celém světě více než 200 milionů tun fotovoltaického odpadu,“ komentuje Ute Collier.

Odvětví recyklace panelů je stále v plenkách. Koncem června má být ve francouzském Grenoblu otevřen první závod v Evropě, který bude schopen zpracovávat použité fotovoltaické moduly. Jak prohlásila společnost ROSI, bude schopna zhodnotit 99 % materiálů použitých v modulu.

Je však třeba uznat, že jeden závod nestačí. Organizace Soren, která se zabývá recyklací fotovoltaických panelů, přiznává, že spolu se svými partnery bylo loni ve Francii recyklováno méně než 4 000 tun fotovoltaických panelů. Přitom se jich prodalo přibližně 232 000 tun. To jen dokazuje, jak velké investice je třeba do rozvoje odvětví recyklace fotovoltaických panelů investovat.

Zvláště když vezmeme v úvahu jeho rentabilitu. Přibližně. 60 % hodnoty fotovoltaického modulu se nachází ve 3 % jeho hmotnosti. Je to dáno tím, že moduly obsahují mimo jiné stříbro. Kromě toho může být kvůli této surovině nutná recyklace fotovoltaických modulů. Podle vědců by se při zachování současných plánů na rozvoj fotovoltaiky mohly světové zásoby stříbra vyčerpat do roku 2050.

Zdroj: redakce, BBC