Znáte tyto mýty o bateriích a voděodolnosti?

Mobilní telefony s sebou nosíme denně, přesto toho o nich ještě spoustu nevíme. Respektive věříme mýtům, které kolují odpradávna, aniž bychom si jakkoliv ověřovali jejich pravdivost. Pojďme si teď společně několik z nich vyvrátit.

Podíváme se na mýty o bateriích a také o vodotěsnosti a voděodolnosti telefonu.

Telefon s certifikací IP68 můžu bez obav brát do vody

Všechny dnešní telefony, sluchátka či hodinky mají nějakou ochranu vůči vodě a prachu. I ty nejlevnější modely zvládnou pot nebo jarní přeháňku. Typicky se ale setkáte se zařízeními s označením krytí IP68, někdy IP69. Bohužel ani ta nevydrží všechno. Testována byla obvykle ve sladké vodě bez znečištění o konkrétní teplotě a hydrodynamickém tlaku. Takové ideální podmínky ale v reálném světě nejsou. Dejte si pozor, protože pokud byste zařízení s touto certifikací utopili, nárok na reklamaci nemáte. Voděodolnost telefonu IP 68 znamená, že telefon je schopný přežít neočekávané náročné podmínky, ne že jim ho máte záměrně vystavovat.

Nabíjení z notebooku poškozuje baterku z notebooku

Když nabíjíte telefon z počítače či notebooku přes USB port, nabíjení je pomalejší. Koluje názor, že to poškozuje baterku. Pravda je ale přesně na druhé straně. Pomalé nabíjení baterce spíše prospěje, méně ji zatěžujete. Normálně jsou ale baterie vybaveny omezujícími prvky, aby se ani při nabíjení standardní nabíječkou nenabíjely příliš rychle.

V zimě baterie fungují hůře

I tady je pravda opačná. Baterii mnohem více svědčí zima než teplo. Vystavování vysokým teplotám vede ke zkrácení životnosti baterie, takže nenechávejte telefon na slunci či v autě. A proč se telefon někdy vypne, když jste venku ve velké zimě? Jde o zmatení elektroniky. Kvůli nižšímu výkonu si telefon myslí, že je baterie prázdná, i když není. Rozhodně ale nedochází k jejímu poškození.

Další zajímavosti z tohoto svět najdete v magazínu Wired Czech Republic and Slovakia.