Epilace laserem na laser clinic a opalování: rizika a preventivní opatření

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé rozhodují pro epilaci laserem na laser clinic, je přání bez starostí si užívat v letních měsících odhalenou hladkou pokožku. Pokud však uvažujete o opalování před ošetřením nebo bezprostředně po něm, je důležité pochopit, jaké negativní účinky může sluneční záření mít na pokožku v souvislosti s laserovou epilací.

Opalování před samotným zákrokem

Pokožka každého člověka je jiná a při vystavení slunečnímu záření bude reagovat různými způsoby. Ve většině případů je ale nejlepší radou pro ty, kteří se chystají podstoupit laserové odstranění chloupků, vyhnout se opalování a co nejvíce omezit pobyt na slunci. A to proto, že laserová epilace nejlépe funguje na neopálené pokožce a na chloupcích, které nedávno na slunci nevybledly.

Samozřejmě, že můžete chodit ven, a to i v letním oblečení. Jen se ujistěte, že dva týdny před ošetřením používáte širokospektrální opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a vyhýbáte se dlouhodobému pobytu na slunci. A to platí i pro jedince s přirozeně tmavší pletí. Tím také zajistíte minimalizaci rizika spálení a hyperpigmentace. Opalovací krém byste si ostatně měli zvyknout používat vždy; nejen při přípravě na laserovou epilaci.

Opalování v období mezi zákroky

Pro úplné odstranění nežádoucího ochlupení budete muset podstoupit několik zákroků v několika týdenních rozestupech. Celý proces tedy trvá přibližně 6 měsíců a dost možná bude zahrnovat i ty letní. Lze ale laserovou epilaci na opálené pokožce vůbec provést?

Laserové odstranění chloupků s opálením je možné, pokud to dovoluje přístroj, který bude k ošetření použit. Vyspělejší lasery jsou pro opálenou pokožku účinné a bezpečné, lze je totiž podle aktuálního odstínu vaší pokožky regulovat. Ještě před 10 lety ale situace byla zcela odlišná.

Epilace laserem a spálená pokožka

Laserovou epilaci byste neměli podstoupit, pokud máte pokožku spálenou od slunce. Stačí, aby byla jen zarudlá. V tomto období není možné do pokožky vnášet další teplo, aby se její stav ještě nezhoršil.

  • Pokud se vám podařilo spálit se na slunci, budete muset počkat, dokud se kůže zcela nezhojí – bude bez zarudnutí, nebude šupinatět.
  • Regenerace kůže a jí způsobená pauza mezi laserovými zákroky může trvat 6 týdnů i déle.

Opalování po zákroku laserové epilace

Po ošetření bude vaše pokožka citlivá a bude potřebovat čas na zahojení. Při nadměrném vystavování UV záření v této době hrozí poškození pokožky, proto je vhodné vyhýbat se opalování i soláriím. Odolejte prosím pokušení získat opálení co nejrychleji.

Zhruba týden po ošetření dotčená místa nevystavujte přímým slunečním paprskům. I nadále pokračujte v používání kvalitních opalovacích krémů s ochranným faktorem SPF 30 až 50.

Shrnutí: co dělat a nedělat

  • Dva týdny před laserovou epilací a po ní se vyhýbejte slunečnímu záření.
  • Dva týdny před laserovou epilací nepoužívejte žádné umělé opálení, a ani samoopalovací produkty.
  • Používejte kvalitní opalovací krém s faktorem 30-50 SPF na všech místech vystavených dennímu světlu, pravidelně jej aplikujte znovu, zejména po koupání a osušení ručníkem.
  • Pozorně sledujte svou pokožku, přejděte do stínu a/nebo se zakryjte, pokud vidíte nebo cítíte, že začíná červenat nebo se pálí.
  • Pokud máte od slunce spálenou/zarudnutou pokožku, odložte zákrok, dokud se kůže zcela nezahojí a spálení nezmizí.
  • Po celou dobu laserové epilace nenavštěvujte solária.
  • Týden po zákroku ošetřenou pokožku nevystavujte přímému slunci.

Jak jste na tom vy s epilací laserem? Už jste někdy na tomto zákroku byli? A jak dlouho jste se potom vyhýbali přímému slunečnímu záření?