Zloději našli nový způsob, jak krást v supermarketech aviváže. Je ubohý a poškozuje ostatní zákazníky
V posledních letech opět přibývá krádeží, což odborníci připisují zhoršené ekonomické situaci. Obchody tak musí lepit speciální štítky zejména na menší zboží, které lze snadno strčit do kapsy, čím dál častěji se to ale týká i větších kusů. Zloději neustále vymýšlejí originálnější triky, jak si obstarat zboží z obchodu i bez toho, aniž by si museli odnést i obal výrobku. A v některých případech na to můžete doplatit i vy, poctivě platící zákazník.
Někteří lidé si volí nešťastnou životní cestu a místo toho, aby se snažili zlepšit svou finanční situaci legální cestou, se rozhodnou pro nečestnou krádež. Lidé kradou v obchodech, ale i třeba ve svém zaměstnání a na dalších místech. Zdražování potravin a dalších výrobků vede k tomu, že obchody čím dál tím víc zaznamenávají krádeže a mnohdy si s tím nedokážou poradit. A potíž je v tom, že někteří zloději mají skutečně chytré triky, jak dosáhnout svého. Děje se to nejen v Česku, ale také v Maďarsku.

Zloději přišli s novým trikem, jak ukrást zboží bez povšimnutí
Pokud si myslíte, že zloději kradou jen malé výrobky a ty větší nechávají být, aby nebyli příliš nápadní, pak byste se spletli. Tito lidé v sobě často bohužel nemají špetku slitování a berou všechno, co se jim vzít podaří.
Jednou z takových věcí může být i aviváž nebo třeba prací gel, jejichž uzávěr lze velmi snadno odšroubovat. Možná si říkáte, že ukrást takovou věc je téměř nemožné. Bohužel ne v případě, pokud si je přelévají do vlastních nádob. Tímto způsobem ale ve finále trpí hlavně zákazníci. Řetězce si totiž nemusí všimnout, že část produktu v nádobě chybí, a stejně tak to může v nákupním shonu přehlédnout i zákazník, který si může zakoupit nekompletní výrobek za plnou cenu. Nejspíš jen velmi těžko by pak v obchodě dokazovali, že si aviváž nebo prací gel neodlili úmyslně, ale už to tak koupili.
V Česku se postupně rozšiřují bezobslužné obchody, které jsou otevřeny 24 hodin denně. I když se může zdát, že se v takových obchodech krade nejvíc, skutečnost je úplně jiná. Ukrást něco v takovém obchodě je téměř nemožné, protože je tam umístěno stovky kamer a na vše dohlíží umělá inteligence. Třeba se v budoucnu dočkáme podobného systému i v běžných supermarketech.

Triků je spousta, řetězce nemají šanci chytit všechny
Ačkoliv se řetězce snaží zajistit, aby jim nepoctivci nekradli zboží, ne vždy se jim to podaří. Zloději mají několik triků, které jim dlouhodobě fungují. Patří mezi ně:
- Zaměňování dražších výrobků za levnější: Přelepování čárových kódů i klikání v samoobslužné pokladně na levnější výrobky patří mezi časté finty. Ty ale nemusí vždy fungovat, proto je rozhodně nedoporučujeme zkoušet.
- Schovávání zboží v taškách: Klasickým trikem zlodějů je umístit zboží do své tašky nebo batohu a takto je přenést přes pokladnu. Ani tento trik se zlodějům vždy nevyplácí, protože spousta obchodů má ochranku, která aktivně sleduje kamery.
- Zakrývání zboží alobalem: Při zakrytí zboží alobalem údajně výrobky nepípají, když zloděj projde přes turniket obchodu. Někteří vlastní i magnety, které umí odstranit bezpečnostní systémy proti krádežím.
Zákazníci by se v obchodě měli rozhlížet a dávat si na podobné osoby pozor. V případě, že u někoho zaznamenají podezřelé chování, by měli situaci ihned nahlásit ochrance. Stejně tak si v obchodě vždy zkontrolujte, jestli máte kompletní výrobek, ve kterém nic nechybí. Nedělejte to však za cenu toho, že výrobek v obchodě rozbalíte a narušíte tak jeho obal. V případě nejasností raději poproste personál obchodu o radu.