Tuto starou LP desku má doma spousta Čechů. Dnes má cenu přes 7 milionů
V policích, na půdách nebo ve starých komodách mohou ležet věci, jejichž hodnota se s časem násobí. Jednou z nich může být i obyčejně vypadající gramofonová deska. V době své největší slávy byla v každé domácnosti. Dnes je spíš nostalgickým symbolem doby, kterou vytlačily CD a streamovací služby. Jenže právě v tom tkví její potenciál. Některé staré desky dnes mají hodnotu, která dalece přesahuje původní cenu.
Některé exempláře se prodávají za tisíce, jiné za statisíce. A pak jsou tu takové, které dosahují milionových částek. Absolutním rekordmanem je přitom nahrávka, která vznikla dávno předtím, než se její autoři stali slavní.
Kapela, kterou dnes zná každý
V roce 1958 nahrála skupina The Quarrymen svoji první desku s názvem That’ll Be The Day. Tehdy šlo o obyčejnou nahrávku mladé kapely v zadní místnosti jednoho obchodu s elektronikou. Jenže z kapely se později stali The Beatles. Z desky, která původně nestála prakticky nic, se stala legenda. Dochoval se jediný originální výlisek, který dnes vlastní Paul McCartney. Odhadovaná cena je až 300 000 dolarů, tedy více než 7 milionů korun.
Zároveň existuje 25 kopií později vytvořené reprodukce, i ty se dnes prodávají za stovky tisíc. A nejde o výjimku. Některé desky s drobnou vadou, unikátním obalem nebo nízkým sériovým číslem dnes mají vyšší hodnotu než zlaté šperky.

Chyba může znamenat zisk
Není to jen o jméně umělce. Často hraje roli i chyba při lisování, cenzurovaný obal nebo raritní edice. Deska The Freewheelin’ Bob Dylan z roku 1963 má verzi, kde byly omylem ponechány původně zamýšlené skladby. Pokud má vaše kopie sériové číslo končící na -1A a obsahuje písně jako Rocks and Gravel nebo Talkin‘ John Birch Blues, může mít hodnotu přes 800 000 korun.
Podobně i Elvis Presley a jeho My Happiness, první studiová nahrávka krále rock’n’rollu se v roce 2015 prodala za 7 milionů korun. A deska Double Fantasy od Johna Lennona, kterou podepsal pár hodin před svou smrtí, dosáhla v aukci ceny 3,5 milionu.
I tyto desky dosáhly astronomických částek
Za zmínku stojí i deska White Album od The Beatles s pořadovým číslem A0000001. Tu vlastnil Ringo Starr, uchovával ji v trezoru a později ji vydražil za 18,5 milionu korun. Nebo jedinečný výlisek Once Upon A Time In Shaolin od Wu-Tang Clanu, který se prodal za 46 milionů korun a zároveň nesměl být 100 let dále prodán ani veřejně přehráván.
Vysokou cenu mají i některé kusy od Rolling Stones, Franka Wilsona, The Velvet Underground nebo Princova „zakázaná“ deska The Black Album. Většinou jde o limitované edice, stažené náklady nebo zkušební výlisky, které nebyly určeny pro prodej.
Můžete mít poklad i vy?
Možná si říkáte, že takové kusy jsou dávno pryč. Jenže realita je jiná. Podle odborníků existují stále lidé, kteří mají doma cenné výlisky, o kterých neví. Hodnotu může mít nejen první vydání známého alba, ale i desky, které vyšly v malém nákladu, mají jiný obal nebo byly později staženy z prodeje.
V České republice bylo sbírání vinylů běžné. A přestože se dnes mnoho desek prodává v bazarech za pár korun, některé výjimky mají hodnotu v desítkách nebo stovkách tisíc.
Mezi nejcennější, které byly k vidění i na našem trhu, patří například Melody A.M. od Röyksopp za 333 tisíc korun, Stonewall za 330 tisíc nebo Lafayette Blues od The White Stripes za 300 tisíc. Vysoké částky dosahují i nahrávky od Roberta Johnsona, Hanka Mobleyho, Elvise Presleyho či Nirvany, jejich debut Bleach se v původním vydání prodává za více než 25 tisíc korun.

Vinyly jako investice
Sbírání vinylů už dávno není jen nostalgickým koníčkem. Stává se z něj seriózní forma investice. Stejně jako u umění, známek nebo komiksů, i tady platí základní pravidlo: čím méně kusů, tím vyšší hodnota. A pokud je navíc v dobrém stavu a ideálně v původním obalu, může být skutečně cenný.
I když třeba doma nenajdete výlisek za miliony, není vyloučeno, že některá zapomenutá deska může mít hodnotu několika tisíc nebo i desetitisíců korun. Stačí prozkoumat sériové číslo a obal a třeba zjistíte, že na vaší polici leží skutečný poklad.