Tuhle zakázanou věc má v lékárničce ještě ze socíku 90 % Čechů. Teď za ni sběratelé nabízejí tisíce
Některé věci jsme byli zvyklí používat roky, netušili jsme ale, že mohou být potenciálně nebezpečné. To je případ jedné zdravotnické pomůcky, kterou jsme ještě nedávno mohli najít v každé domácnosti. Dnes se přitom jedná o sběratelský kousek, za který jsou někteří lidé ochotni velmi dobře zaplatit.
Řeč je o rtuťovém teploměru. Doma ho měl každý a úplně běžně se používal také ve zdravotnických zařízeních. Lidé si pochvalovali zejména jeho velkou přesnost. I přesto se ale před lety přestal prodávat.
Ten, kdo má ještě rtuťový teploměr doma, si ho obvykle střeží jako oko v hlavě. Ví totiž, že sehnat nový se mu buď nepodaří, nebo bude muset sáhnout pořádně hluboko do peněženky.

Evropská unie se rozhodla teploměry zakázat
Proč vlastně došlo k zákazu rtuťových teploměrů? Důvodem byl právě obsah rtuti, jejíž použití je problematické. Jedná se totiž o toxickou látku, která může být pro lidské zdraví potenciálně nebezpečná.
Při navrhování teploměrů se na to pamatovalo a rtuť byla uzavřena v kapilární trubici, takže jste s ní nemohli přijít do kontaktu. Potíž ale nastávala v případě, že vám teploměr spadl na zem a rozbil se. Při úniku z trubice se rtuť rozpadla na spoustu drobných kuliček, které se obvykle rozkutálely po celé místnosti.
Uklidit všechny se ukázalo jako prakticky nemožné, což představovalo riziko zejména pro domácí zvířata a malé děti. Proto nakonec Evropská unie došla v roce 2009 k rozhodnutí nechat pozastavit výrobu a postupně rtuťové teploměry zcela stáhnout z trhu.
Ne všichni odborníci se nicméně domnívají, že takový krok byl skutečně nutný. „Velmi vzácně se stává, že rtuť z rozbitého teploměru může vyvolat zdravotní obtíže. Takových případů bylo popsáno jen pár. Musí navíc jít o malou místnost, kde se v zimě hodně topí, málo větrá,“ uvedla profesorka Daniela Pelclová z Kliniky pracovního lékařství při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Bezpečnější varianty mohou být méně přesné
V současnosti je možné využít některou z bezpečnějších variant, jak si měřit tělesnou teplotu. První možností jsou galiové teploměry, které vypadají téměř stejně jako ty rtuťové.
Pořídit si můžete také digitální teploměr, zde ovšem platí, že bývají poměrně velké rozdíly v přesnosti měření, proto je třeba si pečlivě prostudovat recenze a vybírat zodpovědně. Stejné je to také s bezkontaktními teploměry, jaké znáte z nemocnic. Každá zdravotní sestra vám nejspíš potvrdí, že ne všechny měří dobře, proto není na škodu nechat si poradit například od svého praktického lékaře.

Pořídit retro teploměr není nejlevnější
Pokud patříte mezi ty, kdo na staré rtuťové teploměry nedali dopustit, ale o ten svůj jste již z nějakého důvodu přišli, nemusíte věšet hlavu. Stále ještě existují způsoby, jak si opatřit nový. Potřeba je ale počítat s tím, že cena může být vyšší než například v případě galiového teploměru.
Cena běžného skleněného teploměru se dnes pohybuje mezi 100 a 200 korunami. Seženete ho bez potíží v každé lékárně nebo drogerii. Pro ten rtuťový se ale budete pravděpodobně muset vypravit na internet.
Nový už pochopitelně neseženete, zbývají tedy retro kousky, které se dají koupit převážně na internetových aukcích. Server Aukro.cz aktuálně obsahuje hned několik podobných nabídek.
Nejdražší rtuťový teploměr na Aukru je momentálně naceněn na 1375 korun. Prodejce uvádí, že za tuto cenu vám je ho ochotný zaslat ihned a k dispozici má nyní pouhých pět kusů. Také další inzeráty se pohybují kolem tisícovky.