Tohle nikdy nedělejte s dešťovou vodou. Pokuta až 500 000 Kč a kontroly už od června
Zachytávání dešťové vody zní neškodně, skoro romanticky. Voda zdarma z nebe, zalévání zahrádky, šetření přírody. Jakmile vodu pustíte tam, kam nemáte, může vás to pěkně mrzet. Od června 2025 totiž začínají přísnější kontroly a za porušení pravidel hrozí pokuta až půl milionu.
Možná vás překvapí, že dešťová voda není úplně vaše, i když dopadne na střechu vašeho domu. V Česku ji totiž reguluje vodní zákon (č. 254/2001 Sb.), který říká, že by se měla likvidovat na pozemku, kde spadne, třeba vsakováním nebo zadržením.
Problém nastává ve chvíli, kdy se dešťová voda nelegálně odvádí do kanalizace, a zejména do splaškové kanalizace. To je zakázané bez povolení a kontrolní orgány si na to teď více posvítí.

Kolik vás to může stát? Nečekaně hodně
Podle platné legislativy hrozí za nesprávné nakládání s dešťovou vodou fyzickým osobám pokuta až 100 000 Kč a právnickým osobám nebo SVJ až 500 000 Kč. A pokud si říkáte, že na vás stejně nikdo nepřijde, možná budete překvapeni.
Ano, opravdu existuje metoda, jak zjistit, kam je voda ze střechy napojená. Úředníci při kontrole použijí tzv. kouřovou zkoušku. Do kanalizace pustí neškodný dým nebo mlhu a pak sledují, kde se objeví.
Když se kouř valí z vašeho okapu? Problém. Znamená to, že je okap napojený na kanalizaci a pokud nemáte potřebné povolení, čeká vás postih. Tahle metoda je jednoduchá, účinná a úřady ji chtějí při kontrolách využívat častěji, hlavně u novostaveb a přestaveb.
Na co si dát pozor – a co určitě nedělat
Nevypouštět dešťovku do splaškové kanalizace bez povolení. Ta je určená pro odpadní vodu z domácností, ne pro vodu ze střechy. Přetěžuje to čistírny.
Neodvádět vodu na sousední pozemek. I když teče samospádem, stále je to porušení zákona a může vás za to soused snadno nahlásit.
Ideální řešení? Vodu zadržet. Do sudu, retenční nádrže, nebo ji nechat zasakovat na vlastním pozemku. Existují i dotační programy, např. Dešťovka, které vám část investice pokryjí.
Proč se to tak řeší právě teď?
Změny v legislativě nejsou náhodné. Od roku 2021 je povinnost likvidace dešťové vody součástí schvalování novostaveb. Pokud si stavíte nový dům, musíte už v projektové dokumentaci uvést, jak se s dešťovou vodou vypořádáte, jinak vám hrozí, že nedostanete stavební povolení nebo kolaudaci.
A protože změna zákona už nějaký ten pátek platí, od června 2025 se rozjedou cílené kontroly, které mají ověřit, jestli lidé i firmy tato pravidla dodržují.
A co tím stát sleduje?
Podstatou celé změny není šikana občanů. Cílem je zadržet co nejvíce vody tam, kde spadne, a nepřetěžovat kanalizace ani čistírny odpadních vod. Voda je totiž čím dál vzácnější a každá kapka se počítá. Betonová města, zpevněné plochy a špatně řešené odtoky vedou k tomu, že voda z krajiny mizí, místo aby ji nasytila.
Zadržováním dešťovky tedy chráníte nejen svou peněženku, ale i přírodu.

Co si z toho odnést
- Zkontrolujte, kam vedou vaše okapy.
- Zvažte instalaci retenční nádrže nebo vsakovacího systému.
- Pokud stavíte, konzultujte s projektantem i dešťovou vodu – je to povinnost.
- A hlavně: nečekejte, až se u vás objeví kontrola s dýmovnicí.