Teď to přišlo z hydrometeorologického ústavu: Za pár hodin vypukne smršť. Utíkejte se domů schovat a zachraňte, co můžete
Počasí během letošního léta je jako na houpačce. Na začátku prázdnin bylo sluníčko a panovaly horké teploty, ve druhé půlce července ale přišla studená fronta a teploty klesly dokonce i k 15 °C. Zdálo se, že po pár týdnech studenějšího počasí se vše vrátí do normálu. To byl ale veliký omyl a nyní od meteorologů přišlo důsledné varování.
Temná obloha, husté mraky a prudký déšť. Silné nárazy větru, hromy i blesky. Přesně těmito faktory se vyznačují vydatné bouřky, které představují nebezpečí pro lidi, zvířata i majetek. Není vůbec radno si s tímto přírodním jevem zahrávat. Říkáte si, že v Česku se příliš často silné bouřky nevyskytují? Máte pravdu, ročně se u nás vyskytne pouze 25-40 bouřkových dní. Jednou za čas se s nimi tedy přece jen setkáme. A podle odborníků se na jednu opravdu extrémní bouřku máme připravit. Přišla od nich zpráva, která je jasná – již tuto sobotu raději nevycházejte z domu!

Již tento pátek a sobotu
Podle předpovědi mají totiž velmi silné bouřky udeřit už v pátek 25.7. odpoledne a trvat mají po celou sobotu. Hydrometeorologické ústavy již uvedly v platnost výstrahu, která před nepříznivým počasím české občany varuje. „Očekává se výskyt velmi silných bouřek ojediněle s přívalovými srážkami kolem 60 mm, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h,“ sdělil na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí pro celé Česko – bouřky by se postupně měly prohnat skrz republiku.
Pozor na rozvodněné toky a koryta
Špatné počasí je důsledkem studené fronty, která se prožene nad střední Evropou. U nás se lokálně očekávají přívalové deště, které mohou způsobit intenzivní odtok vody ze svahů. Musí se také počítat s možným rozvodněním malých toků, zatopením podchodů, podjezdů nebo sklepů a podemletí silničních komunikací. Kvůli tomu bude do 27.7. platit povodňová bdělost, jedná se ale o nízký stupeň nebezpečí. „Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod.,“ sdělil dále ČHMÚ. Řádění bouřek se neobejde bez následků, odborníci proto apelují na občany, aby dodržovali preventivní opatření a následky minimalizovali.
Situaci sledujte a buďte doma
Lidé by především vývoj bouřek měli sledovat a zdržovat se doma, nikoliv venku. Déšť a silný vítr totiž zdaleka nejsou tím jediným, co vás může ohrozit. „Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně,“ zdůrazňuje ČHMÚ. Díky radaru můžete aktuální situaci monitorovat zde.

Vyhněte se otevřeným prostorům
Varování sice platí pouze jeden den, bouřky by Česko neměly sužovat dlouho. Přesto ale situace rozhodně nepodceňte a zbytečně nevystavujte sebe ani svůj majetek riziku. Jak již bylo zmíněno výše, v ideálním případě zůstaňte doma a zdržujte se dál od oken. Pokud máte zahradu, zajistěte veškeré předměty, které by mohl odnést nebo poničit vítr. Jestliže hrozí, že váš sklep či jinou místnost zaplaví voda, odneste z prostorů co nejvíce věcí. V naší republice každoročně blesky způsobí několik požárů nemovitostí a bohužel i ztráty na lidských životech. K přímému zásahu člověka bleskem sice dochází výjimečně, zásah má ale mnohokrát fatální následky.
Pokud jste v budově, pobývejte na suchém místě a dále od elektrospotřebičů. Vypojte ze zásuvky televizi a další přístroje, které mají obrazovku. Jestli vás nepříznivé počasí přece jen chytne venku, rozhodně se neschovávejte na kopcích nebo pod osamocenými stromy. Největší riziko hrozí na vyvýšených místech a osamocených pláních. Proto se snažte co nejrychleji najít úkryt v podobě budovy, dostatečně vás ochrání i auto. Pokud necháte dveře i okna zavřená, karoserie vozidla vám poskytne spolehlivou ochranu. Velké nebezpečí naopak hrozí při koupání, jakmile tedy začne bouřka a vy se zrovna venku koupete, okamžitě vodu opusťte. Až bouřky udeří, rozhodně není potřeba panikařit. Řiďte se radami odborníků, zajistěte své věci a bouřku v klidu přečkejte doma. Půjde o intenzivní jev, naštěstí by ale neměl trvat příliš dlouho.