Stát rozdává důchodcům 350 000 Kč na novou koupelnu. Stačí vyplnit jednoduchý formulář
Někdy se to stane ze dne na den. Zlomíte nohu, přijde nemoc nebo vám prostě už není dvacet a vstávání z vany najednou připomíná sportovní výkon. Možná máte v rodině někoho, kdo se hůř pohybuje a doma se necítí bezpečně. Dobrá zpráva je, že na takové situace stát myslí. Existuje totiž příspěvek, díky kterému si můžete upravit byt tak, aby byl zase přívětivý. A nemusíte přitom sahat hluboko do peněženky.
Koupelna má být místem klidu. Ale co když vás najednou stresuje? Vysoký práh, kluzká podlaha, vana, do které se bojíte vstoupit. V takovém případě je na místě popřemýšlet o změně. Jenže úpravy bytu něco stojí. Právě od toho je tady pomoc od státu. Oficiálně se tomu říká příspěvek na zvláštní pomůcku, ale ve výsledku jde o to, že vám stát přispěje na úpravu bytu, která vám usnadní život.

Kdo si může o peníze říct
Na příspěvek mají nárok lidé, kteří mají zdravotní potíže trvající alespoň rok. Nemusí jít jen o seniory. Týká se to také lidí po úrazech, s vážným postižením pohybu, zrakovým nebo sluchovým omezením. V některých případech i dětí, pokud jsou starší než tři roky. Hlavní je, aby úprava bytu vedla ke zlepšení soběstačnosti nebo pomohla člověku například s docházením do práce nebo školy.
Co všechno si za to můžete pořídit
Nejčastěji se peníze používají právě na rekonstrukci koupelny. Místo vany sprchový kout, bezpečnostní madla, protiskluzová dlažba nebo třeba širší dveře, aby prošel invalidní vozík. Někdo potřebuje schodišťovou sedačku, jiný zase upravit vstup do domu. Fantazii se meze nekladou, pokud úprava opravdu pomáhá. Stát přispívá až 350 tisíc korun. Pokud potřebujete plošinu nebo výtah ke schodům, můžete dosáhnout i na 500 tisíc.
A co vlastní spoluúčast
Ano, úplně zadarmo to není. Pokud stojí úprava víc než 10 tisíc korun, počítá se s tím, že přispějete deseti procenty. Minimálně byste měli mít připravenou tisícovku. Ale pokud na to opravdu nemáte, existuje možnost požádat o snížení nebo úplné odpuštění této částky. To se posuzuje individuálně a není to nic neobvyklého.
Za celých pět let, tedy za 60 měsíců, může člověk z tohoto příspěvku čerpat maximálně 800 tisíc korun. Pokud se jedná o větší zásah, třeba pořízení schodištní plošiny, je strop o něco vyšší a může dosáhnout až 850 tisíc. Tato částka se počítá za celé pětileté období, takže je dobré si rozmyslet, co je nejdůležitější a co třeba může počkat.
Kam jít a jak postupovat
Začíná se na úřadu práce. Konkrétně na krajské pobočce podle místa, kde bydlíte. Žádost si tam vyzvednete nebo stáhnete z internetu. Kromě formuláře budete potřebovat i lékařskou zprávu a pár dalších dokumentů. Potom úřad vše posoudí a pokud všechno sedí, dostanete peníze předem. Na samotné úpravy pak máte tři měsíce.
Když čas hraje proti
Pozor na to, že pokud by se úpravy nestihly včas nebo by neodpovídaly tomu, na co jste peníze dostali, může úřad požádat o vrácení. Proto je dobré vše předem dobře naplánovat a ideálně mít domluveného spolehlivého řemeslníka.

Z domova se zase stane místo, kde je vám dobře
Možná právě teď znáte někoho, komu by tahle pomoc změnila život. Možná jste to vy. Nebojte se zeptat, zajít na úřad a zjistit, na co máte nárok. Nikdo nechce žít v bytě, který mu brání v pohybu nebo v důstojném životě. Díky tomuto příspěvku se můžete cítit doma bezpečně a pohodlně.