Sousedovy větve k nám rostou přes plot a dělají binec. Můžu je beztrestně uříznout? Budete překvapeni
Pokud bydlíte v rodinném domě se zahradou, je velmi pravděpodobné, že jste se setkali s tím, že se sousedův strom rozrostl víc, než byste si přáli, a najednou máte jeho větve přímo nad svým perfektně upraveným záhonem nebo omezují pohyb na vaší zahradě. K tomu navíc spadané listí, jehličí nebo ovoce. Co s tím, když domluva nepomáhá? Můžete větve jednoduše vzít do vlastních rukou a beztrestně je uříznout?
Než sáhnete po pilce, zkuste nejdřív zaklepat sousedovi na dveře. Je pravda, že ne vždycky to zabere, ale někdy stačí jednoduchá a slušná prosba, aby problém vyřešil sám majitel stromu. Soused možná ani netuší, že jeho větve způsobují nějaké potíže. Pokud je ale reakce souseda odmítavá nebo neřeší situaci dost rychle, máte podle zákona možnost zakročit sami. Ale pozor, má to svá pravidla.

Co říká zákon: Větve odstranit můžete, ale…
Podle občanského zákoníku platí, že větve nebo kořeny sousedova stromu, které zasahují na váš pozemek, můžete odstranit vy sami. Ale není to úplně bez podmínek. Nejprve totiž musíte sousedovi dát možnost, aby situaci vyřešil sám. Ideálně písemně mu oznámit, že jeho větve vám vadí, třeba kvůli stínu, poškození plotu nebo spadanému ovoci, a požádat ho o nápravu ve lhůtě, kterou stanovíte.
Teprve pokud soused nereaguje, máte právo větve uříznout. Musíte to ale provést šetrně a ve vhodnou dobu, nejlépe v období vegetačního klidu, což je u listnatých stromů od listopadu do března. Občanský zákoník takovou situaci upřesňuje: „Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.„
Co s ovocem, které spadne na váš pozemek?
A tady je další zajímavost, která občas vyvolává mezi sousedy nedorozumění. Pokud vám na zahradu spadne sousedovo ovoce, třeba jablka nebo švestky, klidně si je posbírejte a snězte. Zákon říká jasně, co spadne k vám, je vaše. Ale ovoce, které ještě visí na větvích, byť na vašem pozemku, trhat nesmíte. To stále patří majiteli stromu. A soused má dokonce právo vstoupit k vám na zahradu, aby si svou úrodu sesbíral, pokud se jinak k plodům nedostane. Vy ho na svůj pozemek pustit musíte. V každém případě platí, vždy se snažte se sousedem domluvit, jak postupovat.

Kdo uklízí spadané listí
Listí, které se z větví sousedova stromu dostane k vám, bohužel už automaticky patří vám. Tudíž je i vaše starost ho shrabat. Soused na to není povinen ani přiložit ruku k dílu, i když slušní sousedé někdy rádi pomůžou. Ale povinnost to zkrátka není.
Stromy sázejte chytře, předejdete sporům
Nejlepší je ovšem problémům se sousedovými větvemi rovnou předejít. Zákon stanovuje jasné rozestupy, jak daleko od hranice pozemku můžete stromy nebo větší keře vysazovat. U stromů dorůstajících výšky přes tři metry je minimální vzdálenost tři metry od plotu, u menších dřevin je to metr a půl. Dodržování těchto pravidel vám i sousedům ušetří v budoucnu hodně nervů. „Základní pravidlo zní, že stromy by se neměly vysazovat poblíž hranice. Bohužel toto pravidlo vychází z nového občanského zákoníku z roku 2014, tudíž je aplikovatelné pouze na nově vysazené stromy,“ doplňuje k vyhlášce v Českém rozhlasu Jana Marková z dTestu.