Roste vám na zahradě tato rostlina? V červnu chodí kontroly a hrozí pokuta. Zaplatíte 100 000 Kč
Mít krásnou, pestrou a svěže rozkvetlou zahradu je snem mnoha z nás. Zahradničení se stalo víc než jen koníčkem, je to způsob, jak si vytvořit vlastní kousek ráje. A protože chceme, aby byl náš záhon jedinečný, často saháme po exotických, netradičních nebo méně známých druzích rostlin. Jenže některé z těchto krasavic vás mohou stát i 100 000 Kč.
Řeč je o invazních a nepůvodních rostlinách, které mají schopnost se nekontrolovaně šířit a ničit původní přírodní společenstva. Ačkoliv si je mnozí zahrádkáři vysazují s těmi nejlepšími úmysly, právě z těchto zahrad často utíkají do volné krajiny. A to je problém.

Které rostliny jsou zakázané a jaké hrozí pokuty
Od roku 2022 platí v České republice novela zákona č. 364/2021 Sb., která vychází z evropských pravidel. Ta jednoznačně říká: některé druhy invazních rostlin je zakázáno pěstovat, držet, rozmnožovat, prodávat nebo dokonce mít na svém pozemku. A pokud se u vás objeví, ať už vědomě, nebo omylem, hrozí postih.
Fyzické osoby mohou dostat pokutu až 100 000 Kč, právnické osoby, jako jsou firmy, obce nebo zahradnické provozy, ještě vyšší, a to ve výši 2 miliony korun. Kontroly probíhají zejména na jaře a v létě, kdy jsou problematické rostliny snadno rozpoznatelné.
Nepoznané druhy
Často se stává, že zahrádkář si koupí rostlinu na trhu nebo od souseda, zasadí ji a raduje se, jak je krásná. Jenže co když jste si domů přinesli třeba bolševník velkolepý? Ten se nejen rychle šíří, ale navíc je nebezpečný i pro člověka, jeho šťáva způsobuje těžké popáleniny. Nebo netýkavku žláznatou, která střílí semena až do sedmi metrů? Křídlatku? Zlatobýl kanadský? To už není jen plevel. To je ekologický průšvih. Například zlatobýl kanadský je sice krásný a nenáročný, ale jakmile se jednou zakoření, není cesty zpět. Rozrůstá se oddenky i semenem, obsadí celý prostor a původní druhy jednoduše zadusí. A když se dostane mimo zahradu, vyhubí celé louky a remízky. „Invazní nepůvodní druhy jsou nejen rizikem pro naši přírodu, ale způsobují i citelné finanční škody, v některých případech ohrožují i lidské zdraví. Náklady na jejich účinnou regulaci se jen u nás odhadují na více než 250 milionů korun ročně,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Co tedy nepěstovat
Mezi nejvíce sledované invazní druhy patří bolševník velkolepý, křídlatka japonská, sachalinská a česká, netýkavka žláznatá, zlatobýl kanadský, přísavník pětilistý, lidově zvaný „psí víno“ nebo třeba komule Davidova, známá jako „motýlí keř„. Tento keř se snadno šíří pomocí semen a postupně se rozrůstá ve velmi hustý křovitý porost. Problémy původním druhům již působí především na štěrkových náplavech. Pokud ho máte na pozemku i vy, všímejte si, jestli vám nepřerůstá ze zahrady a pokud ano, tak zasáhněte. Jaké další rostliny patří na seznam, si můžete přečíst zde. Aktuálně je v seznamu zapsáno 26 suchozemských a 15 vodních rostlin. Tyto druhy se nesmí vysazovat, množit, ani s nimi obchodovat. Pokud je někdo na své zahradě má, měl by je neprodleně odstranit. Ne vždy je to jednoduché, třeba u křídlatky to bývá běh na několik let, ale odpovědnost je jasně daná. Vlastník pozemku je ze zákona povinen zabránit šíření.
Pěstujte bezpečně
Dobrou zprávou je, že i krásné záhony můžete vytvořit bez nebezpečných druhů. Projekt „Pěstuj bezpečně, nepodporuj invazní druhy“ nabízí k problémovým rostlinám jejich bezpečnou alternativu. Vizuální efekt tak zůstane zachován, ale bez rizika. Pokud tedy máte podezření, že vám na zahradě roste invazní rostlina, a nemůžete ji odstranit sami, neváhejte kontaktovat místní odbor životního prostředí nebo Agenturu ochrany přírody a krajiny.