Močení při sprchování: názor urologa
Jedním z nejkontroverznějších společenských témat je močení ve sprše. Zatímco někteří nemají žádný stud přiznat, že tuto aktivitu pravidelně provozují, pro jiné je pouhá představa naprosté tabu. A pak jsou tu taky lidé, kteří tvrdí, že nic takového nedělají, a opak je přitom pravdou. Ať už jste zástupcem kteréhokoliv tábora, potěšíme vás všechny. Močení ve sprše má totiž svá pro i proti. A na jedné věci se shodují všichni urologové.
Kdo by ten pocit neznal. Jste nazí ve sprše a najednou pocítíte nutkání odběhnout si ještě na malou. Co v takový okamžik uděláte? Někteří zastaví sprchu a rychle si zajdou na záchod, jiní s potřebou počkají po sprše. A pak je tu velké procento těch, co moč jednoduše upustí do sprchového koutu nebo vany. Tito lidé zastávají názor, že moč stejně smyje voda, tak proč se obtěžovat s chozením na WC? V každém případě se jedná o laický pohled na věc. Pojďme se podívat, co si o tom myslí věda.

Je močení ve sprše opravdu tak nehygienické?
Začneme tou lepší zprávou, tedy aspoň pro příznivce vyprazdňování se ve sprše. Obavy z nehygieničnosti jsou podle odborníků často přehnané. Moč sice obsahuje bakterie, ale tekoucí voda je ihned spláchne do odpadu.
„Je velmi nepravděpodobné, že by močení ve sprše představovalo infekční riziko. Moč kromě vody a elektrolytů obsahuje sice i velké množství bakterií, ale nepřetržitý proud vody je ihned smyje,“ říká doktor Sanjey Gupta, předseda urgentní medicíny v South Shore University Hospital v New Yorku.
Pozor si dejte pouze na otevřené rány nebo poškozenou kůži.
Muži versus ženy
V debatě o zdravotních (ne)výhodách se už někteří odborníci rozcházejí.
„Nemá to žádné nevýhody, pro někoho je to prostě pohodlné. Jedná se spíše jen o nepříjemný pocit některých lidí, kteří neradi močí v místě, kde se i myjí,“ říká profesorka urologie z losangelské kliniky Cedars-Sinai v Los Angeles Karyn Eilber.
Jiní lékaři však vidí určitý rozdíl mezi tím, když tuto činnost provádějí muži a ženy. Zatímco pro první skupinu to může být zdravotně prospěšné, pro druhou to skýtá jisté komplikace.
Mužům se doporučuje močit ve sprše přerušovaně. Stahování a uvolňování svalů pánevního dna posiluje intimní oblast a může napomoci lepšímu průtoku krve a s ním spojené kvalitnější sexuální výkonnosti. Tato praktika je vhodná také pro muže po operaci prostaty. Ve sprše totiž dokážou snadněji kontrolovat proud moči. Jedincům se zvětšenou prostatou zase pomáhá tekoucí teplá voda, díky které se jim bude snadněji močit.
Pro ženy, které u malé potřeby jinak obvykle sedí, není problematické ani tak močení ve sprše, ale právě nepřirozený postoj. „Močení ve stoje u žen oslabuje svaly pánevního dna. Do budoucna se tak zvyšuje riziko úniku moči,“ vysvětluje urolog Jamin Vinod Brahmbhatt.
Čůraní ve sprše se naopak doporučuje ženám po porodu z důvodu zvýšené hygieny. Rodičky se po vykonání potřeby tak snadno mohou hned opláchnout a nedráždí si případné poporodní stehy toaletním papírem.

Moč a plíseň: Hrozba, nebo lék?
Jedním z nejčastějších mýtů, které jsou s tímto fenoménem spojené, je také riziko plísňové infekce. Urologové ho už ale dávno vyvrátili. Močovina dokonce může být pro léčbu plísňového onemocnění prospěšná. Podle expertů na vylučovací soustavu to ale má jeden háček – lidské tělo neprodukuje dostatek moči, aby její vylučování ve sprše mělo na člověka jakýkoliv pozitivní účinek.