Meteorologové nově předpovídají, kde v Česku porostou houby. Tato mapa se aktualizuje podobně jako počasí
Houbaři, připravte se! Konečně rostou a my víme přesně, kde. Meteorologové totiž spustili novou mapu, která vám ukáže, kde můžete sbírat. A co je nejlepší, mapa je pravidelně aktualizovaná, podobně jako počasí.
Už nemusíte googlit a složitě hledat, kde rostou houby. Český hydrometeorologický ústav navázal spolupráci s Českou mykologickou společností a spustil web, na kterém to zjistíte snadno. Stačí kliknout zde a dostanete se na stránky s podrobnou mapou. Anebo pak můžete samozřejmě sledovat náš web, kde vám zprávy podáme zjednodušeně, rychle a spolehlivě.
Zjistěte, kde rostou
Mapa zobrazuje, jaké jsou na jednotlivých místech republiky podmínky pro růst hub. Model se vztahuje na masité mykorhizní houby, pro dřevní a xerotermní houby model přesný není. Houbaři z celého Česka tak podle ní rychle poznají, zda vzít do ruky košíky a vyrazit na houby. Pravděpodobnost růstu hub samozřejmě určuje počasí, víte jak?

Jak poznat, že budou houby
Houby jsou obecně dost citlivé na změny počasí jako je změna teploty nebo sluneční záření. Když hodně prší, houbám se daří. Potřebují totiž, aby byla půda hezky vlhká. Jen díky tomu pak mohou vytvořit plodnice, které následně sbíráme. Když je sucho jako na Sahaře, neporostou. Zároveň to ale neznamená, že jich bude plný les po každé bouřce. Vůbec nejideálnější je, aby bylo počasí po několik dní stabilní. A super je i vyšší vlhkost vzduchu, na kterou houby dobře reagují.
Kromě toho musí být splněny i teplotní podmínky. Přes den by mělo být od dvaceti do pětadvaceti stupňů a v noci mezi deseti a patnácti stupni Celsia. Některé houby sice rostou i při nižších podzimních teplotách, ale růst může být vlivem nízké teploty zpomalen. A co se týče horka, houby mohou uschnout. Také by neměl být příliš silný vítr, který vysušuje půdu kolem hub. Ta by měla být, jak už víme, vlhká.
Houby začínají růst asi deset dní po vydatných deštích. Jejich hlavní sezona je od července do září. Na webu ČHMÚ najdete mapku České republiky v různých barvách. Rudá značí velmi nízký výskyt hub, oranžová nízký, žlutá střední, světle zelená vysoký a sytě zelená velmi vysoký výskyt. Aktuálně je celá republika žlutá, až na několik oranžových míst na mapě. Znamená to tedy, že je u nás aktuálně střední až nízký výskyt hub (data jsme kontrolovali k 22. červenci 2025).

Kde teď najdete největší úlovky
Houby rostou v lesích okolo Třeboně, Jindřichova Hradce nebo Veselí nad Lužnicí. Dále v severní části Brd, ve Zdicích a Hostomicích. Vcelku dobře je na tom i Praha a její okolí. A co teď roste nejvíc? Předně to jsou masité druhy jako hřib smrkový, dubový nebo křemenáč osikový. Na lišky zatím moc nenarazíte, ale naopak hodně rostou růžovky, holubinky nebo mochomůrky císařky. V Brdech narazíte i na obří bedly.
„Mezi hřibovité houby patří křemenáč osikový nebo kozák březový. Velmi kvalitní a chutná je liška obecná, hlíva ústřičná nebo bedla vysoká. V létě také můžeme najít různé druhy muchomůrek a holubinek. Ty se ale nyní najdou v lesích spíše usušené,“ říká mykolog Jaroslav Landa. Nejnovější úlovky českých houbařů můžete sledovat na portálech jako Nahouby.cz nebo Natur Atlas, kde lidé sdílejí fotografie svých úlovků.