Čtyři největší banky v Česku mění způsob výběru z bankomatů. Všechno je teď jinak
S velice praktickou novinkou sdílení svých bankomatů přišla čtveřice největších českých bankovních domů. Češi teď mohou vybírat i vkládat hotovost bez ohledu na to, jakou mají banku. Odpadne tak bloumání po ulicích a obchodních centrech s cílem najít bankomat své banky.
Donedávna platilo, že kdo chtěl vybrat nebo vložit peníze, musel se dopravit k bankomatu své banky. Výběr u konkurenční banky totiž nebyl výhodný, protože byl zpoplatněn. To se teď ale mění. Komerční banka, která spojení iniciovala, MONETA Money Bank, Air Bank a UniCredit Bank spojily své bankomatové sítě do jednoho celku. Klienti těchto bank tak mohou zdarma vybírat hotovost na téměř 2000 místech po celé republice. U více než 800 z nich pak mohou i vkládat peníze za stejných podmínek, jako by šlo o bankomat jejich domovské banky.

Banky optimalizují síť bankomatů
Banky se rozhodly ke společnému sdílení bankomatů kvůli následné optimalizaci rozmístění svých zařízení. Pokud se tedy v jedné lokalitě nachází víc bankomatů zapojených do sdílené sítě, často dojde ke zrušení duplicit a přesunu jednoho z nich do oblasti, kde doposud bankomat úplně chyběl. Pro banky je sdílení výhodné. Provoz jednoho bankomatu může stát až dva miliony korun a jeho roční spotřeba elektřiny také není zanedbatelná. Snížení počtu přístrojů na vytížených místech i jejich lepší využití tak pro banku znamená obrovské úspory. Ty se mohou promítnout i do snížení nebo zrušení některých poplatků pro klienty. Ti zase ocení kratší docházkovou vzdálenost k nejbližšímu bankomatu a větší dostupnost služeb v menších obcích. O tom, kam nové přístroje zamíří, rozhodovalo téměř 15 tisíc lidí v hlasování, které proběhlo mezi lety 2022 a 2023. Výsledky a aktuální mapu pokrytí pak můžete najít na webu www.sdilenybankomat.cz.
Změna čeká i vkladomaty
Změna se netýká jen výběrů. MONETA a Air Bank, jež umožňují i vkládání hotovosti do bankomatů klientům Komerční banky. Letos se k nim přidává také UniCredit Bank. Díky tomu se počet sdílených vkladomatů zvýší na téměř 940. Vložit peníze tak bude možné i v místech, kde dříve žádné zařízení k dispozici nebylo. Tento krok ocení především podnikatelé a živnostníci, pro které bývá vklad hotovosti nezbytností. Vedle již fungující sítě se ale rýsuje i další iniciativa. Česká spořitelna, ČSOB a Raiffeisenbank začaly jednat o vytvoření vlastní sdílené sítě výhradně vkladových bankomatů.
Pokud se dohodnou, vznikne vedle stávající sítě další funkční celek, který umožní klientům těchto bank vkládat hotovost na účty i u přístrojů spolupracujících bank. Důvodem ke spojení je snížit náklady a zvýšit dostupnost služeb v době, kdy počet poboček s pokladnou klesá na historické minimum.

Rozhodne antimonopolní úřad
Záměr spojit síly má svou logiku, protože provoz vkladomatů je levnější než tradiční práce s hotovostí a přináší též pohodlí i klientům. Jenže s podobnými konsorcii přicházejí i otázky ohledně hospodářské soutěže. V Belgii už kvůli podobnému projektu probíhá antimonopolní vyšetřování. V Česku je tak klíčové, aby nová síť nevytlačila bankomaty z málo obsluhovaných oblastí.
V ideálním případě ale přinese sdílení vkladů nejen úspory, ale i další krok k efektivnějším a dostupnějším bankovním službám. Přestože dvě třetiny Čechů tvrdí, že hotovost běžně nepoužívají, většina ji stále nosí u sebe. Podnikatelé a živnostníci pak s hotovostí operují denně. Vkladomaty tak zůstávají důležitou součástí bankovní infrastruktury. V době rostoucí digitalizace a rušení poboček se právě sdílené bankomaty stávají mostem mezi starým a novým světem bankovnictví.