Tato evropská země platí turistům, když se v hlavním městě chovají slušně. Česko by to také potřebovalo
Je velmi důležité, aby se lidé o naši planetu starali a chovali se co možná nejvíce ekologicky. Jenže spousta lidí se domnívá, že k takovému chování nemají sebemenší důvod a nad znečišťováním planety, změnou klimatu a dalšími aspekty jen mávnou rukou. Hlavní město populární evropské země se rozhodlo, že bude své návštěvníky motivovat k šetrnému přístupu k životnímu prostředí.
Občas se hodí udělat něco dobrého pro planetu, aby se nám tady společně žilo lépe. Naštěstí se čím dál více lidí zajímá o ekologii, což je pravděpodobně jedním z důvodů, proč se Kodaň rozhodla spustit zajímavý projekt.

Za ekologické chování turisté získají oběd či pivo za odměnu
Radnice v Kodani spustila originální pilotní projekt CopenPay, jenž má za cíl motivovat návštěvníky, aby se chovali více ekologicky a snižovali tak ekologickou zátěž turismu. Toho mohou docílit prostřednictvím různých aktivit. Některé jsou zcela nenáročné (například využívat městskou hromadnou dopravu nebo jezdit na kole), jiné mohou být trochu náročnější a je potřeba pro jejich dosažení vynaložit určité úsilí (sbírání odpadků, práce v místních zahradách).
Pokud se pilotní projekt uchytí, město by jej rozšířilo na celoroční provoz. V Česku zatím můžeme pouze závidět.
Projekt Kodaně se setkává s pozitivními ohlasy už nyní. Dánsko patří mezi nejdražší evropské země a získat pití, jídlo nebo vstupenky zdarma či se slevou je v tomto případě pro mnoho turistů víc než žádoucí. Z provedených aktivit navíc mohou mít dobrý pocit. Až budete v budoucnu někomu vyprávět, jak jste sbírali plasty v Kodani a dostali jste za to oběd zdarma, budete pořádně cool.
Jaké odměny mohou turisté získat?
Odměny jsou různé a mohou se pravidelně měnit, na webu Visit Copenhagen jich však je několik k prozkoumání. Nabízí se například zahradní práce na pouhých 30-60 minut, za kterou získají turisté 50% slevu na oběd v několika vybraných restauracích, za nasbírání pytle odpadků dostanou zdravý oběd zcela zdarma, za projížďku na kole či jízdu veřejnou dopravou získají turisté limonádu nebo pivo zdarma, a pokud máte chytré hodinky, za nasbíraných 5000 kroků dostanete kávu za odměnu.
Pro aktivní lidi, kteří se zajímají o naši planetu, to může být příjemné zpestření výletu, pro ostatní to může představovat motivaci k získání něčeho zdarma.

Podobné projekty nejspíš vzniknou i v dalších zemích
Kodaň je v tomto ohledu v současné době považována za průkopníka – podobné projekty, které by turisty aktivně odměňovaly, jsou zatím spíše výjimečné. Jiné evropské destinace se aktivně snaží podporovat udržitelný cestovní ruch, ale je to právě Kodaň, která vymyslela způsob, jak motivovat návštěvníky k lepšímu chování na základě projektu, který je zatím založený zejména na důvěře.
Mezi dalšími zeměmi, které jsou více ekologicky zaměřené, bychom našli například Slovinsko, jež je považováno za „zelené srdce Evropy“. Turistům zde nabízí ekologická ubytování (například na ekofarmách) a celkově kladou důraz na udržitelnost. Pozadu nezůstává ani Německo, Rakousko či Nizozemsko. V tomto případě se už ale nejedná o projekty zaměřené na turisty, ale o celkovou snahu zajistit obyvatelům ekologicky udržitelnější prostředí.
A takové chování je v současné době velmi důležité. Ještě důležitější je, aby se každý člověk sám za sebe snažil žít ekologičtěji – tím může být například třídění odpadu a jeho minimalizace, využívání veřejné dopravy, šetření energie, nekupovat zbytečnosti a přemýšlet nad svými nákupy, využívat ekologické čisticí prostředky, šetřit vodou a snižovat spotřebu masa. I takové kroky mohou mít pozitivní vliv na planetu – zejména pokud je bude dodržovat čím dál více lidí.