Na letišti Václava Havla propuklo šílenství. Do Londýna a zpět za 800 Kč, k tomu další super lety. Stačí znát primitivní trik
Na Letišti Václava Havla to poslední dobou připomíná zlevněný Black Friday. Lidé kupují letenky do Londýna za ceny, za které si v pražském bistru sotva dáte dva burgery. Ano, zpáteční let do Londýna za 800 korun není vtip ani archivní akce z devadesátých let. Je to dnešní realita pro ty, kdo se nebojí kliknout o dvě tlačítka dál, a nebojí se trošku hrabat v systému. Trik je přitom až směšně jednoduchý. Potřebujete vědět, kdy, kde a jak hledat.
Pokud pořád klikáte přímo na web aerolinek, a doufáte, že vám někdo slevu vnutí, máme špatnou zprávu. Nevnucuje. Naopak. Srovnávače letenek jako Skyscanner, Kayak, Kiwi, nebo třeba Pelikan jsou vaši nejlepší parťáci. Fungují jednoduše. Zadáte, odkud a kam chcete letět, a systém vám ukáže, co je na trhu dostupné. Pokud jste flexibilní, můžete zadat místo konkrétní destinace třeba jen „Evropa“ nebo zemi. A pokud jste úplně dobrodružní, zadejte „Kamkoliv“. Výsledek vás někdy překvapí tak, že skončíte za pár korun v Portugalsku místo v Pardubicích.
Skyscanner například ukazuje aktuálně lety z Prahy do Londýna od 21 dolarů, což je asi 500 korun. Zpáteční let s rozumným časem pak vychází na 53 až 87 dolarů, tedy zhruba 1200 až 2000 korun. A když se trefíte do akční nabídky lowcostu, a ještě to chytnete včas, dostanete se klidně na oněch oslavovaných 800 korun za zpátečku.

Ne všechny vyhledávače jsou si rovny
Jedna věc, kterou často lidé přehlížejí, je fakt, že různé srovnávače zobrazují různé výsledky. Není to žádné spiknutí, jen praktická realita trhu. Některé nízkonákladové aerolinky, například Ryanair nebo Wizz Air, se v některých srovnávačích vůbec neobjeví. Důvod je jednoduchý. Tito dopravci nechtějí platit provize za rezervace přes prostředníky, a tak se raději do některých systémů vůbec nezapojí.
Jiné vyhledávače zase berou ceny výhradně z oficiálních webů aerolinek, což na první pohled vypadá férově, ale ve skutečnosti to může znamenat, že vám unikne akce nabízená někde bokem. Proto se rozhodně vyplatí nevsadit vše na jednoho koně.
Pokud to s levným cestováním myslíte vážně, zkuste si stejný let vyhledat na více různých portálech. Výsledky se často liší nejen v ceně, ale i v dostupnosti, přestupech nebo délce letu. Jeden portál vám může nabídnout přímý spoj za dva tisíce, zatímco jiný vás pošle přes tři města za půlku ceny. A někdy to opravdu stojí za drobné srovnání navíc.
Chytré hlídání funguje líp než kámoš u přepážky
Zapomeňte na ruční hledání každý den. Na většině vyhledávačů letenek si můžete nastavit hlídacího psa. Tedy systém, který za vás sleduje změny cen, a když cena spadne, pošle vám e-mail nebo notifikaci. Pokud chcete letět v říjnu do Londýna, ale nechcete za to dát polovinu důchodu, nastavíte si hlídání a pak jen čekáte jako rybář u klidného rybníka. Rozdíl je v tom, že místo kapra vytáhnete letenku za půlku ceny.
Podobně fungují i newslettery. Letecké společnosti i cestovní portály posílají pravidelně akční nabídky. Pokud vám nevadí mít jednou týdně v e-mailu místo reklamy na ponožky tip na letenku za dvě stovky, pak se určitě vyplatí se přihlásit. Někdy je akce časově omezená, nebo jen pro první stovku zájemců, takže kdo spí, ten letí až příště.
Sociální sítě nejsou jen o koťátkách
Facebook a Instagram dnes fungují jako reálný cestovatelský radar. Existují skupiny jako Letenky za hubičku nebo Levné cestování, kde lidé sdílí právě objevené akce. A nezřídka se stane, že se tam objeví letenka za euro, a za pět minut už není. Pokud tedy zvládnete mít sociální sítě i k něčemu užitečnému, než jen k posílání smajlíků, vyplatí se je sledovat i kvůli letenkám.
Influenceři z cestovatelského prostředí často spolupracují s vyhledávači a dostávají jako první informace o výhodných tarifech.
Chyby v tarifech jsou malé poklady
Občas se stane, že systém letecké společnosti nebo agentury prostě udělá chybu. A letenka, která má stát šest tisíc, je najednou za osm stovek. Říká se tomu chybový tarif, a i když aerolinky mají právo ho zrušit, ve většině případů to neudělají, protože si nechtějí zkazit reputaci. Na webu Honzovy letenky nebo Zaletsi najdete takové chybky jako na běžícím pásu. Jen to chce rychlost, protože podobné ceny vydrží online maximálně pár hodin.

Flexibilita šetří peníze
Pokud si řeknete, že chcete letět jen v sobotu, a jen večer, a jen z Prahy, připravte si peněženku. Ale pokud jste ochotni letět v úterý ráno, nebo třeba odletět z Vídně místo z Ruzyně, cena se může dramaticky snížit. Stejně tak platí, že rezervace v pondělí nebo úterý bývají levnější než ve čtvrtek a pátek, kdy na to kliká půlka republiky.
Čím dřív koupíte, tím levněji poletíte. Ideální je rezervovat šest až dvanáct týdnů před odletem. Některé analýzy dokonce říkají, že nejlepší cena padá zhruba dvacet pět týdnů předem. Ale kdo má tolik trpělivosti, že.