Cestovky varují: Tímto gestem ruky Řeka urazíte k smrti. Češi to dělají denně a nic to pro nás neznamená
Řecko, to je přece báječné jídlo, pláž, moře a také sluníčko. Balíte na dovolenou a snažíte se být připraveni na každou situaci. Do kufru pečlivě schováte krém na opalování, abyste se nespálili. Klobouk, aby se vám nepřehřála mozkovna. Plážové šaty, žabky, plavky… ale co takhle nastudovat si tamní zvyklosti, abyste omylem neudělali nějaké faux pas? To je věc, na kterou Češi rádi zapomínají.
Všude to zkrátka nefunguje jako u nás. V některých kulturách se jí pouze pravou rukou, jinde zase zdraví jako první žena. A co Řecko? Vždyť je to evropská země, to se od našich zvyklostí příliš lišit nemůže, myslíte si. Představte si tuto situaci. Jdete po ulici, třeba na nákup a najednou na protějším chodníku uvidíte kamaráda. Zamáváte mu na pozdrav, to je u nás naprosto běžná věc.
Ale v Řecku? Tam je něco takového bráno jako šílená urážka. Obyčejné gesto, které za den uděláme několikrát je mezi Řeky považováno za velmi neslušné. Tady totiž nejde o pozdrav, Řekové se samozřejmě také zdraví, ale o to, jakým způsobem to gesto děláme.
Moutza
Pro nás je to nevinné gesto. Pět prstů, dlaň otevřená směrem k druhé osobě, běžně se tak zdravíme. Je to něco podobné takovému tomu klasickému americkému high five. Pro Řeky to ovšem symbolizuje něco zcela jiného. Moutzou Řekové dávají druhému najevo, že jím pohrdají.
Toto gesto tak ukazují někomu, o kom si myslí, že je neschopný a zaslouží si být prokletý až do třetího kolene. Něco jako: „Ať tě stihne trest boží!“ Moutzu Řekové obvykle používají během hádek nebo při řízení aut, ale určitě se nehodí, abyste ji používali vy, když jste v zemi jako turisté. Prakticky se to rovná ukázání prostředníčku.

Symbol ponížení
Moutza je ale víc než jenom sprosté gesto. V Řecku se tohle gesto používá dokonce už od dob Byzantské říše, kdy se zločinci ponižovali tak, že se jim o tvář dlaní rozmazával popel, výkaly nebo saze. Proto je otevřená dlaň nastavená někomu do obličeje prostě děsně ponižující.
Dodnes je tak moutza smrtelná urážka, která poukazuje právě na starobylý akt nejen ponížení, ale také pohrdání. Pokud vám tedy Řek někdy ukáže otevřenou dlaň, tak to opravdu není na pozdrav, ale posílá vás slušně řečeno přímo do pekla.
A to samé mu ukazujete vy, když ho zdravíte a k tomu ještě s úsměvem. Takže na to pozor! Jestli jste v Řecku někdy mávali na taxík a místo zastavení na vás taxikář zběsile troubil a vykřikoval, tak teď už víte proč.
Dvojitá moutza
A pro fajnšmekry tu máme ještě dvojitou moutzu, při které ukazujete gesto oběma dlaněmi. Tím zesilujete původní poselství a posíláte ho až do pekel horoucích (a to rovnou i s celou jeho prašivou rodinou). Pokud dvojitou moutzu ukážete Řekovi, nečekejte, že to zůstane bez odezvy, vezměte nohy na ramena a utíkejte, jak nejrychleji můžete. Dokonce sem tam před moutzou varují Čechy i některé cestovní kanceláře.

Jak v Řecku pozdravit
Pokud tedy chcete Řeka pozdravit po našem, bude to chtít trošku soustředění. Stačí, když prsty trochu pokrčíte a rázem se z urážlivého poslání někam změní v přátelské ahoj. Řekové běžně používají při pozdravu gesta jako zvednutý palec nahoru nebo jen lehce kývnou hlavou.
Úsměvem určitě také nic nezkazíte a vůbec nejlepší bude, když místní pozdravíte řecky. Co dělat, když se zapomenete a omylem nebo z nepozornosti Řekovi ukážete moutzu? Víme, že zvyk je železná košile. Prostě se slušně omluvte a vysvětlete, že šlo o nedopatření. Vzhledem k tomu, že nejste místní, to snad daný člověk pochopí. Naopak, možná dokonce ocení, že se snažíte orientovat v jeho kultuře.
Nám by se také nelíbilo, kdyby na nás turisté ukazovali paroháče nebo zvednutý prostředníček místo pozdravu a ještě se u toho chichotali. Lidé si bláhově myslí, že gesta jsou univerzální, ale je to s nimi jako s jazyky. Každý národ používá svoje gesta a někdy by nás ani nenapadlo, čím vším můžeme ve světě urazit.