Silphium, podivuhodná vymizelá rostlina starého Říma. Znáte ji?
Ve starém Římě byly k dispozici různé léky, zejména z přírody. Slyšeli jste o rostlině Silphium?
Rostlina Silphium byla ve starověkých středomořských kulturách velmi ceněna, protože její pryskyřici (laser, lasarpicium nebo laserpicium) se přisuzovaly četné přednosti: používala se jako lék, antikoncepční prostředek a parfém. Římané se snažili zachovat mizející plodiny za každou cenu, ale žádná taktika nezabránila jejich zániku. Zde vám o něm řekneme něco víc.
Silphium bylo v klasickém starověku velmi důležitou rostlinou, o čemž svědčí specifický glyf vytvořený přímo Egypťany. Ve starověkém městě Kyréna nesla většina mincí jeho podobu, píše web Ok diario.
Vědcům se ho nepodařilo přesně identifikovat. Předpokládá se, že patří do rodu Ferula, který je dnes již vyhynulý, ačkoli byly navrženy i jiné alternativy. Mohly by to být ty, které v současnosti existují:
Vlastnosti Sylphia jsou známy z popisu lékaře Paracelsa (1. století). Má silné kořeny s černou kůrou, dlouhé asi 48 cm, zlaté listy jako celer a dutý stonek jako fenykl.
Této rostlině se přisuzuje různé lékařské využití. Na zmírnění horečky, kašle, bolesti v krku, bolesti žaludku, bradavic a hemoroidů. Mohl být také používán jako afrodiziakum, antikoncepční a abortivní prostředek.
Sylphium bylo také koření zvané „laser“, které se v řecko-římské kuchyni používalo do mnoha pokrmů. Mnoho důkazů o tomto použití rostliny se nachází v římské knize receptů „De re coquinaria“ (O vaření), která byla sepsána v 5. století n. l. a připisuje se autorovi jménem Caelius Apicius.
Na mincích z Kyrény z 6. a 5. století př. n. l. je její semeno vyobrazeno jako srdce, a proto se spekuluje, že tento symbol mohl pocházet právě odtud.
Plody tohoto tvaru mají některé rostliny z čeledi Apiaceae. Tento lék byl také považován za afrodiziakum a byl spojován se sexualitou a láskou.
Vědci se nyní domnívají, že k vyhynutí druhu došlo v důsledku klimatických změn, které způsobil člověk. Upozorňují také na rizika nadměrného využívání některých rostlin, protože ty pak vždy zmizí.
Zdroj: Ok diario