Sledujte oblohu, blíží se kometa. Toto je jediná příležitost v našem životě
Obří kometa C/2017 K2 (PanSTARRS), kometa z Oortova oblaku s hyperbolickou dráhou, se brzy přiblíží k Zemi, píše server EarthSky. Poradíme vám, kdy a jak tuto vesmírnou podívanou obdivovat.
Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) byla poprvé spatřena v roce 2017 Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Pozornost astronomů upoutala mimo jiné svou jasností a značnou velikostí. Objekt se nacházel ve značné vzdálenosti od Země a směřoval ke Slunci daleko od oběžných drah Saturnu a Uranu.
Kometa C/2017 K2 se přiblíží k Zemi
Podle Eddieho Irrizarryho z NASA panuje nejistota ohledně velikosti jádra komety. Podle různých pozorování se jeho průměr může pohybovat od 18 do 161 km. Je tedy možné, že C/2017 K2 patří do malé skupiny dosud objevených největších komet, jako je Hale-Bopp nebo Bernardinelli-Bernstein. Cnet také upozorňuje na pochybnosti o velikosti ohonu C/2017 K2. Podle astronomů se její délka pohybuje mezi 130 000 a 800 000 kilometry.
Tato poněkud záhadná kometa se k Zemi přiblíží ve čtvrtek 14. července. I při svém nejbližším průletu kolem naší planety však bude stále vzdálenější než průměrná vzdálenost mezi Zemí a Marsem. Proto může být obtížné ji spatřit pouhým okem. K jeho pozorování se vyplatí použít i amatérské dalekohledy nebo využít online přenosy z této události. Ty jsou organizovány v různých online službách, jako je například projekt Virtual Telescope.
Kometa C/2017 K2 bude po přiblížení k Zemi pokračovat ve své cestě. Kometa se přiblíží k periheliu, což je bod na dráze objektu obíhajícího kolem Slunce, který se nachází v místě jeho největšího přiblížení k centrální hvězdě Sluneční soustavy, a dále do vesmíru. Čím blíže jsou komety ke Slunci, tím obtížnější je předpovídat jejich chování. Mohou se náhle stát aktivnějšími a jasnějšími nebo se rozpadnout a zcela zmizet z dohledu. Z tohoto důvodu bude průlet C/2017 K2 v blízkosti Země 14. července pravděpodobně jedinou příležitostí v našem životě spatřit objekt tak blízko naší planety.
Zdroj: earthsky.org