Začíná boj o prvenství, kdo dřív přistane na Marsu. Bude to Čína?
Čínská vesmírná agentura má v plánu dorazit na Mars a sesbírat první vzorky do roku 2031, dva roky předtím, než to společně plánují společnost NASA a Evropská vesmírná agentura (ESA). Čínská mise Tianwen-3 chce být historicky první.
Podle webu InterestingEngineering hlavní konstruktér sondy Tianwen-1 Mars orbiter a roveru, Sun Zezhou, nedávno oznámil toto nové datum na technologickém fóru pro průzkum hlubokého vesmíru, které bylo součástí série seminářů ke 120. výročí Nanjing University v Číně.
Čínská mise bude využívat jednodušší techniku než společná mise NASA a ESA Mars Sample Return. Provede jediné přistání na Marsu a odebere vzorky z jednoho místa.
Zezhou plánuje, že rover Tianwen-3 přistane na Marsu v průběhu září 2029, provede povrchové vzorkování a zkušební vrty a do konce roku 2031 se vrátí zpět na Zemi.
Hlavním cílem Číny je zapsat se do historie dodáním prvních vzorků z Marsu na Zemi. Mise NASA-ESA bude odebírat komplexnější a rozmanitější vzorky, ale tím bude potřebovat i složitější technologii, takže návrat na Zemi plánuje až po roce 2031.
Mars sample return mission of China, presented by Sun Zezhou, the chief designer of the Tianwen-1 mission. Two launches and returning at the July of 2031. #CNSAhttps://t.co/DCAs6uoArq pic.twitter.com/VPMcerxvfm
— Yuqi Qian (@YuqiiQian) June 20, 2022
Navíc společnost NASA v březnu oznámila zpoždění své mise Mars Sample Return, protože chce použít dvě samostatné kosmické lodě pro jednu misi a tím být spořivá. Podle nového plánu odstartuje Earth Return Orbiter ESA v roce 2027 a vzorky se vrátí na Zemi v roce 2033.
Čínská mise Tianwen-3 naproti tomu vyšle jeden přistávací modul a výstupové vozidlo. Ty se dostanou na Mars při dvou samostatných startech na palubě raket Long March 5 a Long March 3B.
Pokud bude čínská vesmírná agentura skutečně úspěšná, upevní svoji pozici jako jedna z předních světových vesmírných mocností vedle USA a Ruska.
Zdroj: interestingengineering.com