Polák před 100 lety předpověděl budoucnost. A trefil se zcela přesně
Téměř před 100 lety, 19. března 1926, vyšel v časopise „Ilustrowany Kuryer Codzienny“ článek s poutavým názvem „Svět v roce 2000. Bez uhlí a kouře – Elektrický dům – Podzemní komunikace – Elektrické noviny“. Novinář se pochlubil překvapivě trefnými postřehy o technologii, která se pevně usadila v naší době, píše server Bomega.
„Stisknete správné tlačítko a matné mléčné sklo se rozzáří. Čtou se nejnovější telegramy, úvodní články, týdeníky, sloupky. To vše je doprovázeno pohyblivými obrázky, které jsou v textu roztroušeny.“ Zní vám to povědomě? Nejedná se o současný popis internetového portálu, ale o jednu z vizí budoucnosti, kterou představily polské předválečné noviny.
Technologie v každodenním životě
Není divu, že v první polovině 20. století lidé viděli – stejně jako dnes – mnoho výhod technologického rozvoje. Z tohoto důvodu se novinář téměř na začátku rozhodl podělit se o tuto úvahu se svými čtenáři:
„19. století bylo stoletím vynálezů. Toto století nám dalo železnici, parník, automobil, psací stroj, fotografii, šicí stroj, tiskařský stroj, bezdrátový telegraf, kino, rentgen. Všechny tyto vynálezy se staly velmi rychle populárními a dnes nám připadají jako něco zcela přirozeného. To vše se natolik začlenilo do našeho každodenního života, že bychom si bez všech těchto technických vymožeností nedokázali představit náš život. Chvilková porucha některého z těchto vynálezů okamžitě naruší chod každodenního života.“

Podle autora se mělo lidstvo v roce 2000 odklonit od uhlí a domy a ulice měly být čistší než dnes. Přestože se tato vize stále nenaplnila, již delší dobu vnímáme potřebu přechodu na ekologické zdroje energie. Novinářovy úvahy o energetice byly spojeny s vědomím, že uhlí je neobnovitelný zdroj energie, a dospěl k závěru, že všechny zásoby uhlí budou vyčerpány do roku 2000.
Autor také předpověděl tentokrát zcela správně, že domácnosti budou maximálně závislé na elektřině. Do svého textu zahrnul popis mnoha moderních přístrojů, které ženám v domácnosti ulehčí práci na minimum. „Takzvané domácí ohniště zmizí a ustoupí elektrickým sporákům, plynovým sporákům, do kterých bude plyn přiváděn z dálky. Velká centra energie získávané ze vzduchu budou zásobovat města elektřinou v hojném množství. Bohatý majitel činžovního domu bude mít možná vlastní vzduchovou turbínu, která mu bude dodávat elektřinu v dostatečném množství,“ napsal.

Internetové portály
Novinář dále spekuloval, že by se výrazně zkrátila doba cestování mezi městy a že „smradlavý benzín by byl nahrazen jiným přípravkem bez zápachu“. Přestože stále používáme benzín, dnes máme na výběr i jiná paliva a elektromobily.
Jedna z nejodvážnějších vizí se týkala budoucnosti tisku, která se podle autorova popisu velmi podobala tomu, co dnes známe z internetu. „Noviny se nebudou tisknout na papír jako dosud. Vydavatelé poskytnou svým předplatitelům všechny potřebné informace pomocí kamery s dalekým rozhledem. Místo aby řekl synovi: „Běž a přines noviny,“ řekne otec: „Nastav novinovou kameru. Stiskne správné tlačítko a matné mléčné sklo se rozzáří světlem. Čtete nejnovější telegramy, úvodníky, novinové články, sloupky. To vše je zpestřeno pohyblivými obrázky roztroušenými v textu,“ napsal autor.

Stojí za zmínku, že ačkoli tištěný tisk nezanikl, již nějakou dobu zaznamenáváme drastický pokles prodeje novin. Některé tituly se dokonce rozhodly opustit papírová vydání a vyvinout online služby s placeným prémiovým předplatným. Novinář také přesně předpověděl nástup elektronických knih, ale mylně tvrdil, že to povede k zániku tradičních knihoven.
Zdroj: omega.pl