Biologické zbraně účinkují na lidi, zvířata, rostliny, vzduch, vodu i půdu. Budou použity na Ukrajině?
Válčící strany používají během bojů všechny dostupné prostředky, které mohou zajistit jejich vítězství. Bohužel se mnohdy uchýlí ke zbraním, které jsou úmluvami, uzavřenými mezi světovými zeměmi, zakázány. Mezi takové patří i zbraně biologické, uvádí se na webu Thoughtco. Hrozí jejich použití na Ukrajině?
Ženevský protokol
Úmluva o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob bakteriologických (biologických) a toxinových zbraních a o jejich zničení byla z iniciativy Velké Británie ustanovena 10. dubna 1972 v Ženevě. Odtud pramení její zkrácené pojmenování – Ženevský protokol. V platnost vešla úmluva 26. března 1975 a vzápětí byla ratifikována 22 zeměmi. Během let se k dohodě přidaly další státy.
Biologické zbraně
Biologické zbraně jsou toxické materiály vyrobené z patogenních organismů (obvykle mikrobů) nebo uměle vyrobené toxické látky, které se používají k záměrnému narušení biologických procesů hostitele. Tyto látky působí na hostitele tak, že ho usmrtí nebo zneschopní. Biologické zbraně mohou být použity proti živým organismům včetně lidí, zvířat nebo rostlin, anebo ke kontaminaci neživých látek, jako je vzduch, voda a půda.
Mikroskopické zbraně
Existuje celá řada mikroorganismů, které lze použít jako biologické zbraně. Prostředky jsou obvykle vybírány proto, že jsou vysoce toxické, snadno získatelné a levné na výrobu, snadno přenosné z člověka na člověka, mohou být rozptýleny ve formě aerosolu nebo proti nim není známa žádná vakcína.
Foto Tmaximumge/Pxhere (CCO)
Mikroby používané jako biologické zbraně
Bakterie – tyto prokaryotické organismy jsou schopné infikovat buňky a způsobovat onemocnění. Bakterie způsobují nemoci, jako jsou antrax a botulismus.
Viry – jsou asi 1000krát menší než bakterie a k replikaci potřebují hostitele. Jsou zodpovědné za nemoci, včetně neštovic, masožravé nemoci, nemoci Ebloa a nemoci Zika.
Houby – některé z těchto eukaryotických organismů obsahují smrtící toxiny, které jsou škodlivé pro rostliny, zvířata i člověka. Způsobují nemoci, jako je například rýžový blast, rez stonková u pšenice, aspergilóza (způsobená vdechnutím spór hub) a hniloba nohou skotu.
Toxiny – jedovaté látky, které lze získat z rostlin, zvířat, bakterií a hub. Mezi toxické látky, které lze použít jako biologické zbraně, patří ricin a jed ze zvířat, jako jsou hadi a pavouci.
Metody distribuce
I když je možné vyvinout biologické zbraně z mikrobů, najít způsob distribuce těchto látek je obtížné. Jedním z možných způsobů je použití aerosolů. Ten může být neúčinný, protože se látky při rozprašování často ucpou. Biologické látky distribuované vzduchem mohou být také zničeny UV zářením nebo je může smýt déšť. Dalším způsobem distribuce může být připevnění toxinů k bombě, aby se mohly uvolnit při výbuchu. Problémem je, že mikroby by byly s největší pravděpodobností výbuchem zničeny. Toxiny by mohly být použity ke kontaminaci zásob potravin a vody. Tato metoda by pro rozsáhlý útok vyžadovala extrémně velké množství toxinu.
Ochranná opatření
Na ochranu osob před biologickými útoky lze přijmout řadu opatření. Pokud dojde k útoku aerosolem, je vhodné se svléknout a osprchovat, abyste se zbavili toxinů. Biologické zbraně obvykle nepřilnou k oděvu nebo kůži, ale mohou být nebezpečné, pokud se dostanou do řezných ran nebo poranění na kůži. Ochranu před částicemi přenášenými vzduchem může poskytnout ochranný oděv, například masky a rukavice. Mezi další typy ochranných opatření patří podávání antibiotik a vakcín.
Mezi nejznámější virové původce nákaz, které je možné snadno zneužít jako biologickou zbraň, patří virus pravých neštovic a chřipky v jejich smrtonosnějších mutacích. Jako biologická zbraň se dá také využít rozsáhlá skupina virů, které způsobují tzv. virové hemoragické krvácivé horečky. Mezi ty patří Ebola, Marburg, Lassa, Dengue a celá skupina dalších virů, které na člověka přenášejí členovci, jako např. virus klíšťové encefalitidy a virus žluté zimnice. Do jisté míry je potenciálně využitelnou biologickou zbraní i virus HIV, ale to pouze za předpokladu, že by byl nalezen způsob, jak jej efektivně rozšířit. Věřme, že k použití biologických zbraní nedojde. A to nejen na Ukrajině.
Zdroj: thoughtco.com; wikipedia.org