Kde se vzal život na Zemi? „Mohl k nám přiletět z vesmíru,“ tvrdí němečtí vědci
Tým německých vědců z Univerzity Friedricha Schillera v Jeně a Astronomického ústavu Maxe Plancka objevil cenné vodítko ke vzniku života. Výzkum ukazuje, že peptidy – organické sloučeniny, které jsou základními stavebními kameny organismů, nemusely vůbec vzniknout na Zemi. To znamená, že se teoreticky mohly objevit i na jiných planetách a dát vzniknout cizím formám života.
Výsledky německých vědců byly zveřejněny v renomovaném vědeckém časopise Nature Astronomy. Při experimentu byla použita speciální komora, která vytváří ultravysoké vakuum, jaké panuje ve vesmíru.
Aby vytvořili podmínky podobné těm ve vesmíru, použili vědci také sloučeniny a prvky, jako je uhlík, čpavek a oxid uhelnatý. Teplota v tomto uměle vytvořeném prostředí byla minus 263 stupňů Celsia. Vědci vysvětlují, že v laboratoři obnovili podmínky panující v kosmických molekulárních mračnech, kde se mimo jiné rodí hvězdy.
Složky života se na Zemi možná dostaly z vesmíru
Nejnovější výzkum naznačuje, že za takových podmínek mohla vzniknout i chemická sloučenina, která je jedním z hlavních stavebních kamenů živých organismů. Dosud se mělo za to, že peptidy, jak se jim říká, vznikají na Zemi. Předpokládá se, že měly zásadní vliv na vznik života na naší planetě.
Výzkum ukázal, že za těchto podmínek vznikaly z jednoduchých chemických látek peptidové polyglyciny. Jedná se tedy o řetězce velmi jednoduché aminokyseliny glycinu, u kterých jsme pozorovali různé délky. Ty nejdelší se skládaly z jedenácti aminokyselinových jednotek,“ říká doktor Serge Krasnokutski z Univerzity Friedricha Schillera v Jeně, jeden z autorů studie. Experiment ukázal, že „stavební kameny života“ mohly, ale nemusely vzniknout na Zemi.
Nyní, když se ukázalo, že v kosmických podmínkách mohou vznikat nejen aminokyseliny, ale i peptidové řetězce, se možná budeme muset při zkoumání vzniku života podívat nejen na Zemi, ale i dále do vesmíru,“ uvádí se v oficiální tiskové zprávě Univerzity Friedricha Schillera v Jeně.
Zdroj: uni-jena.de