Pistole Luger Parabellum je „klenot“, který znalci zbraní a sběratelé militarií „vyvažují zlatem“
Jeden z prvních prototypů legendární zbraně se prodal v Americe za 1 000 000 dolarů, uvádí web 19FortyFive.
Pravděpodobně neexistuje nikdo ze sběratelů militarií, kdo by neznal pistoli Luger. Je to velmi zajímavě řešená konstrukce krátké palné zbraně a první poloautomatická armádní pistole. V Evropě je hodně známá pod jménem Parabela, přičemž název Parabellum pochází z latinského „Si vis pacem, para bellum“ neboli „Pokud hledáte mír, připravte se na válku“.
V Německu ji vymyslel už na konci 19. století rakouský konstruktér Georg Luger. Byla to inovativní konstrukce, která potřebovala čas, aby si našla „místo na slunci“. Pistole se poté stala neoblíbenější zbraní, kterou vlastnili hlavně důstojníci německé armády.
Byla ale tak neobvyklá, že ji mnozí považovali přímo za umělecké dílo. Během obou světových válek si například američtí vojáci vysloužil reputaci „zarytých lovců suvenýrů“, kteří si brali domů vše, co nebylo přibité. Za nejžádanější „suvenýr z války“ považovali právě německou pistoli Luger P08 9mm.
Pro první testování vyrobil Georg Luger v roce 1907 pouze dvě pistole. V americkém filmu Wall Street se burzovní obchodník Gordon Gekko v podání Michaela Douglase chlubí, že vlastní jednu z nich, nejvzácnější pistoli na světě. Příběh přitom nebyl pouhým výplodem fantazie režiséra Olivera Stonea. Jeden z dvou prototypů skutečně v Americe někdo koupil v aukci za 1 000 000 dolarů, což je zhruba 22 milionů korun.
Luger v dobrém stavu je krásný kus techniky. Pistole je přitom odolná, protože výrobní proces je složitý a zdlouhavý. V počátcích dvacátého století přitom neexistovaly žádné přesné stroje a jednotlivé díly se s chirurgickou přesností vyráběly ručně. Vše nakonec kontrolovali vysoce kvalifikovaní inspektoři, kteří sestavovali každou pistoli. Byl to pracný proces a po jeho dokončení byla každá část zbraně označená samostatným sériovým číslem. Poté byla pistole rozebrána a díly odeslané na povrchovou úpravu. A umělecké dílo bylo na světě.
Zdroj: 19FortyFive