Elon Musk prohlásil, že první osadníci, kteří budou kolonizovat Mars, mohou na planetě zemřít
Mars je nebezpečné místo a lidem bude nutné vybudovat zázemí, které bude alespoň trochu připomínat život na Zemi, uvedl web Popular Mechanics.
Lidé musejí počítat se selháním technologií, kdy například i pečlivě vybudovaná vesmírná osada ztratí přívod vzduchu. „Osidlování Marsu bude těžké, ale bude to skvělé pokud to vyjde,“ řekl „vesmírný podnikatel“ a nejbohatší muž planety Elon Musk.
Co budou muset hned po příletu osadníci udělat? „První věcí je najít si úkryt a utěsnit jej, abyste nepřišli o všechny své zdroje,“ vysvětlila Jennifer Buz, vědkyně z Northern Arizona University. „Úkrytem může být například jeskyně nebo podpovrchová proláklina. „Na Marsu je velká zima a navíc i kritická hladina radiace. Pokud jste v uzavřeném prostoru, můžete si udržet uměle vytvořenou atmosféru,“ dodala vědkyně.
Problémem je také omezené sluneční světlo, takže rostliny poté produkují méně vzduchu. Hůře se dýchá a osadníci začnou mít i méně jídla. Klíč k přežití v těžkých podmínkách, které na první marťanské osadníky čekají, je hlavně v předvídání událostí, jako je například ztráta umělé atmosféry, vody či nárůst radiace. „Je toho hodně, co si můžete naplánovat, ale všechno předpovědět v neznámém prostředí nejde,“ řekla Jennifer Buz.
Technologii dlouhodobého pobytu mimo Zemi například zkoumají vědci i na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kde si recyklují vzduch a vodu. Mars však bude vyžadovat dlouhodobou podporu života pro stejnou skupinu lidí, nikoliv skupinu astronautů, kteří se vždy po pár měsících vracejí na Zemi.
Osadníci se mohou připravit na technologie ale na na běžné lidské vlastnosti ve vyhrocených situacích jako je disciplína či mezilidská komunikace. „Lidé nebudou mít možnosti komunikace, na kterou byli zvyklí na Zemi a budou se stále více zabývat vlastní smrtelností,“ vysvětlila vědkyně Jennifer Buz.
Zdroj: Popular Mechanics