Komu se nelíbí samoobslužné pokladny, tato novinka ho vyděsí na maximum. Řítí se to i na Česko
Někteří lidé si ještě nezvykli ani na to, že v obchodech existují samoobslužné pokladny, a svět už objevuje další novinku. Zatím všechno nasvědčuje tomu, že v budoucnu bude nakupování velmi jednoduché a nebude nutné nad celým procesem nijak zvlášť přemýšlet. Do obchodu už nebude nutné nosit bankovní kartu či mobilní telefon, vystačíte si třeba s vlastním obličejem nebo otiskem prstu.
Bez pravidelného nákupu čerstvých i trvanlivých potravin se neobejdeme, a tak mnozí z nás míří do obchodu klidně i každý den. Obchodní řetězce se proto snaží, aby se tam zákazníci cítili co nejlépe a aby pro ně bylo nakupování příjemným zážitkem, ke kterému se budou rádi vracet. To mohou zajistit i tak, že maximálně zjednoduší proces placení. Moderní způsoby nakupování se rychle šíří i do nepotravinářských obchodů.
Mnozí lidé si v současné době vybírají pouze takové obchody, kde mohou svůj nákup odbavit na samoobslužné pokladně. Je to jednoduché, velice rychlé a také zákazníka nikdo neruší. Dost možná ale brzy budeme mít v obchodech k dispozici ještě něco lepšího. Jedná se o pokročilé platební způsoby, které už v mnohých technologicky vyspělých zemích světa fungují.

Do zahraničních obchodů míří novinka, která mnohé vyděsí
Jak by se vám líbilo, kdybyste v obchodě měli za svůj nákup zaplatit obličejem? Fungovalo by to přibližně tak, že byste prodavačce nepodali hotovost ani byste nepřikládali kartu k terminálu, ale krátce byste se podívali do obrazovky s kamerou, na které byste viděli svůj obličej. Jakmile by vás systém poznal, platba by byla schválena. Tedy za předpokladu, že máte na účtu dostatek peněz.
Ne, nejedná se o ukázku ze sci-fi filmu, ale o skutečnost. V zahraničí se objevují biometrické platební terminály, se kterými je placení naprosto jednoduché, ale také bezpečné. A právě to je jedna z věcí, která by mohla lidi přesvědčit, že je tento způsob placení velmi dobrý nápad.
Na pokladnách v zahraničí se objevují osmipalcové obrazovky, známé také jako Paypad, které podporují bezdotykové transakce. Toto zařízení je vybaveno infračervenou technologií, jež rozpoznává obličej. Existuje také ještě menší, tzv. Pinpad, který je vybaven také numerickou klávesnicí. Společnost J.P. Morgan Payment tuto novinku zavede v druhé polovině letošního roku do prvních obchodů v USA, přičemž slibuje, že postupně bude zavedení mezinárodní.

Jak funguje placení obličejem
Ptáte se, jak to funguje v praxi? Zjednodušeně takto: Bankovní karta uživatele se propojí s biometrickými údaji (může být obličej, otisk prstu a další), díky čemuž lze pak platbu v obchodě autorizovat i bez použití platební karty, pouze se svým (například) obličejem. Ačkoliv to pro české zákazníky zatím může znít zvláštně až neuvěřitelně, skutečnost je taková, že se jedná o velmi bezpečný způsob placení, díky kterému se lze účinně vyvarovat podvodům. Takto to funguje například v Dubaji, kde si velmi potrpí na různé technologické vychytávky usnadňující život.
Jestli si myslíte, že něco takového nemůže fungovat, jste na omylu. Placení pomocí biometrických údajů už funguje v mnoha zemích ve světě, do evropských obchodů zatím ještě nedorazilo, ale pravděpodobně to můžeme brzy očekávat. Pak už bude jen otázkou času, kdy podobnou službu přivítáme i v České republice. Není se čeho bát, Češi velmi rádi platí kartou, a tak je pravděpodobné, že se jim bude líbit i zcela bezpečné placení obličejem.