Kvíz ze ZŠ: Největší špeky z vyjmenovaných slov. S těmihle mají problém i sami učitelé
Čeština rozhodně nepatří mezi jednoduché jazyky. Náš pravopis je velmi složitý a v mnoha případech si neví rady ani odborníci. Jak jste na tom s vyjmenovanými slovy vy? I když jste možná přesvědčeni o tom, že je dobře znáte, opak může být pravdou.
Český jazyk je bezesporu krásný, také je ale plný různých pravidel, výjimek a složitostí. Přesto by jej měl každý z nás dokonale ovládat. I když důležitost dobré znalosti češtiny spousta lidí podceňuje a má za to, že se bez ní obejde, není tomu tak. To, na jaké úrovni svůj rodný jazyk v psané podobě ovládáme, o nás leccos vypovídá. A může to být jedním z rozhodujících faktorů například při žádosti o zaměstnání.

Kdo ví, má body navíc
Je jasné, že během konverzací na sociálních sítích, kde si dopisujete se svými blízkými, vám nikdo neznalost pravidel českého pravopisu vyčítat nebude. Na druhou stranu je v současné době na mnoha pozicích včetně těch, kde na první pohled nepotřebujete češtinu ovládat, vyžadováno například zaslání motivačního dopisu. A mnohem větší dojem na zaměstnavatele udělá logicky ten, kdo zvládne napsat takový dopis zcela bez chyb.
Možná se to nezdá, ale v některých případech vám může povědomí o tom, jak se které slovo píše, pomoci i lépe porozumět danému textu. Leckdy totiž špatně zapsaná či naopak pochopená slova kompletně mění význam sdělení. A v neposlední řadě jde zkrátka a dobře o součást všeobecného přehledu.

Vyjmenovaná slova
Mezi absolutní základy patří znalost vyjmenovaných slov. Jde o ta slova, ve kterých se za všech okolností píše tvrdé y. Žáci na základních školách se s nimi začínají seznamovat už ve třetí třídě a učí se je zpaměti. Některé se pamatují snáze, jiná zase obtížněji a je tak vyšší pravděpodobnost, že v nich lidé i později v životě chybují. A to leckdy i samotní učitelé. Jak se v nich orientujete vy?