Vybíjí se vám rychle mobil? Jestli dělá navíc toto, není to baterií. Byl napaden a jste v přímém ohrožení
Výdrž baterie mobilního telefonu zpravidla postupně klesá a dochází k čím dál rychlejšímu vybíjení. Jedná se o obvyklý proces. Neobvyklá změna v chování vašeho telefonu však může značit i mnohem závažnější problém. Rychlejší vybíjení je jedním z prvních příznaků napadení virem.
Pokud se začne váš mobil zničehonic chovat jinak, než to bylo obvyklé, je dobré zpozornět. Změna často značí přítomnost viru, který může do velké míry znemožnit práci s vaším chytrým zařízením nebo ohrožovat vaše osobní data. Existuje několik varovných příznaků, které vás na škodlivý software v telefonu mohou upozornit.
Typické znaky přítomnosti viru
Mnohé nejnovější typy virů je velmi těžké rozpoznat, přesto si můžete všimnout některých indicií, které ho prozrazují. Software navržený k napadení moderních chytrých telefonů je obvykle utvořen tak, aby jeho přítomnost v zařízení byla co nejméně nápadná a virus tak mohl dlouhodobě sbírat data uživatele telefonu nebo jinak všemožně škodit.
Mezi typické příznaky přítomnosti některého viru patří rychlejší vybíjení baterie. Postupné zhoršení výdrže je obvyklé u každého telefonu, pokud ale dojde ke skokové změně, velmi pravděpodobně to může být způsobeno činností mobilního malwaru. Virus totiž zpravidla běží na pozadí, je neustále aktivní a i při nečinnosti telefonu spotřebovává velké množství energie pro vlastní účely. Projevit se může také přehřívání mobilu, které souvisí se špatnou optimalizací viru pro daný operační systém nebo s tím, jak usilovnou aktivitu virus vyvíjí. Pokud by například skrze vaše zařízení těžil kryptoměnu, je přehřívání velmi pravděpodobné.

Mobil zasažený malwarem je pomalejší, aplikace se déle načítají, reakce na vaše úkony mohou být zpožděné. Typická je také přítomnost velkého množství reklam i ve chvíli, kdy nemáte zapnutou žádnou aplikaci. Pokud je virus v neustálém kontaktu se vzdáleným úložištěm, na které buď odesílá citlivá data z telefonu nebo z něhož naopak stahuje škodlivý obsah, dochází obvykle také k větší spotřebě mobilních dat. V případě, že došlo u vašeho telefonu nenadále k některé ze zmíněných změn, je dost možné, že je mobil infikovaný virem.
Jak se bránit zavirování telefonu?
Jestliže odhalíte přítomnost viru v telefonu, už může být na jeho záchranu pozdě. Hodí se tedy vědět, odkud viry pochází a jak předejít jejich vniku do vašeho zařízení. Hackeři dostávají svůj software do cizích telefonů často přes infikované aplikace, po jejichž stažení dojde k nakažení telefonu. Stejně tak k tomu může dojít kliknutím na některou ze škodlivých reklam, což opět vede k automatickému stažení viru.
Základem je mít v telefonu nainstalovanou některou z antivirových aplikací. Typickými zástupci jsou třeba Avast nebo ESET. Tyto aplikace vás ochrání před základními typy virů, včetně malwaru nebo spywaru. Zároveň by vás měly upozornit na možnou podezřelou aktivitu v telefonu nebo závadnou aplikaci, kterou se chystáte stáhnout.

Důležité je antivirovou aplikaci udržovat aktuální. Stejně tak je třeba pravidelně aktualizovat váš telefon. Výrobce obvykle průběžně vydává úpravy operačního systému, které mají za cíl učinit ho bezpečnějším v reakci na možné aktuální hrozby.
Veškeré aplikace se rozhodně vyplatí instalovat pouze z oficiálních obchodů – Google Play pro Android a App Store pro IOS. Průběžně můžete sami provádět antivirovou kontrolu za pomoci příslušné aplikace, nebo si tuto kontrolu nastavte pravidelně. Není od věci projít oprávnění vašich aplikací, jestli náhodou nevyžadují i taková, která pro jejich funkci nejsou nezbytně nutná. Například přístup k vaší poloze, fotoaparátu, galerii nebo kontaktům.
Pokud se chcete nákaze virem u vašeho telefonu vyhnout, určitě sledujte varovné příznaky a dodržujte zmíněná preventivní opatření. Je ale třeba mít na vědomí, že škodlivé softwary se neustále vyvíjejí a hackeři hledají pořád nové cesty, jak do vašeho soukromí proniknout. Vyplatí se tak sledovat aktuální informace, které vás mohou na nové nebezpečí upozornit.