Banky doporučují: Při výběru hotovosti zatřeste bankomatem. Jde o vaši bezpečnost
K vybírání hotovosti z bankomatu patří také celá řada opatření, která vám mají zajistit bezpečí. V poslední době ale banky začaly doporučovat skutečně bizarní trik, nad kterým budete nevěřícně kroutit hlavou.
Výběr peněz z bankomatu je úkon, na kterém není nic komplikovaného. Zkrátka vložíte kartu, zadáte PIN, zvolíte požadovanou částku a za pár sekund si ji můžete uložit do peněženky. Hotovost sice potřebuje stále méně lidí, protože kartou už se často dá zaplatit i ve venkovské samoobsluze, čas od času nám ale přece jen přijde vhod.

Banky varují před novými riziky při výběru z bankomatu
V nedávné době překvapilo veřejnost tvrzení nejmenované banky, že hotovost je zdraví škodlivá a může způsobit nevolnost. Když ale uvážíme, že peníze jsou jednou z nejšpinavějších věcí na světě, pravděpodobnost přenosu infekční nemoci se najednou nezdá tak malá.
Nyní ale stejná banka přišla s dalším neobvyklým doporučením. Před výběrem hotovosti byste si měli bankomat pořádně prohlédnout a zvlášť v případě, kdy vám připadá v nepořádku, byste s ním měli zatřást. „Ve výjimečných případech mohou skutečně nastat problémy s výběrem hotovosti,“ uvádí bankovní experti. Pokud se bankomat neotevře jako obvykle, měli byste se vždy pečlivě podívat na dvířka, kterými vyjíždí bankovky. Hlavně v případě, že bankomat nehlásí žádnou chybu.
„Zkontrolujte bankomat a jeho dvířka. Nebojte se za ně jemně zatáhnout a zatřást s nimi, abyste zjistili, zda se uvnitř nenachází lepicí páska,“ vysvětlila finanční instituce. Onou páskou se pak rozumí zařízení, které někdy do bankomatů vloží podvodníci a zloději.
Podvodníci jsou obzvlášť mazaní
Této pomůcce se říká „cash trapping“, tedy doslova past na hotovost. „V praxi cash trapping spočívá v umístění speciálního proužku do bankomatu přesně tam, kam má zákazník sáhnout pro peníze k výběru,“ popsal technický specialista Daniel Šíma z České spořitelny.
„Tento proužek je z obou stran polepen lepicí páskou, která brání tomu, aby peníze opustily bankomat. Výsledkem je, že hotovost, místo aby skončila v rukou zákazníka, je přilepena k tomuto skrytému proužku. Navíc je transakce považována za dokončenou, i když zákazník své peníze neobdržel,“ vysvětlil odborník. Dodal, že zloděj poté pouze obejde upravené bankomaty a má vyděláno bez práce.
V případě, že dojdete k závěru, že je s bankomatem v tomto smyslu něco v nepořádku, budete muset neprodleně kontaktovat jeho provozovatele. Z bankovního účtu se totiž peníze strhly a potíž je pouze v jejich výdeji. Banka tak bez vašeho hlášení nebude mít možnost poznat, že transakce neproběhla zcela v pořádku.
Požádejte o pomoc
Prokázat podobný podvod později by bylo nejspíš téměř nemožné, proto zavolejte na infolinku, která bývá na každém bankomatu uvedena. Popište vaši situaci a vyčkejte na další instrukce. Pravděpodobně se za vámi vypraví technik, který problém prověří.
Nezapomeňte problém nahlásit i v případě, že se vám podaří bankovky vyprostit. Pokud by totiž po vás přišel k bankomatu někdo, kdo o cash trappingu dosud nikdy neslyšel, mohl by se snadno napálit. Proto buďte solidární!

V Brně se s podvodnými bankomaty policisté již setkali
Podobné případy bohužel nejsou zdaleka tak neobvyklé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Odhaduje se, že za jeden rok se s různými formami podvodu s bankomaty nebo platebními kartami setká až 10 procent jejich uživatelů.
Nedávno se tak podobný případ odehrál například v Brně, a to hned na dvou bankomatech. „Pachatele zatím nemáme. Policisté ale na obou případech intenzivně pracují a uvítají i jakékoliv poznatky od případných svědků,“ uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.
Policisté navíc upozorňují, že někdy se na speciální pásce zachytí pouze část bankovek. Pokud jich tedy vybíráte více, nezapomeňte si je ihned pečlivě přepočítat.