Lékaři varují: Právě se množí po celém Česku a napadá oči savců, včetně lidských. První příznaky jsou nenápadné
Kontrolujete pravidelně oči svého mazlíčka? Pokud ne, měli byste začít. Českem se totiž šíří parazit, který je přenosný na člověka.
Máte domácího mazlíčka? Potom jistě víte, že péče o něj obnáší mnoho radostí, ale i starostí. Pravidelné návštěvy u veterináře kvůli očkování, kontrole nebo odčervení nejsou ničím výjimečným, ale někteří majitelé takové návštěvy občas podceňují. Většinou jim přijde zbytečné chodit k veterináři a platit nějaké peníze, když je zvíře očividně zdravé. Dalším problémem bývá to, že si lidi pořídí nějaké domácí zvíře, ale nemyslí na finanční „polštář“.
Člověk by měl mít finanční rezervu i na domácího mazlíčka
Každý, kdo někdy řešil zuby, auto nebo nemocného mazlíčka ví, jak se hodí pár tisíc navíc. Finanční rezerva se vyplatí i pro domácí zvíře. Nikdy nevíte, kdy se mu udělá špatně nebo se z ničeho nic zhorší jeho zdravotní stav. Potom mu pomůžete jedině tak, že jej vezmete na veterinární kliniku, necháte jej ošetřit a zaplatíte za něj.
Někteří lidé však nemají našetřené peníze, a proto návštěvu veterináře odkládají. Mnohdy se domnívají, že když příznaky nejsou nijak velké, nebude se jednat o nic vážného. Jenže některá závažná onemocnění se zpočátku projevují mírnými symptomy. A čím dříve se na nemoc přijde, tím větší je pravděpodobnost, že ji půjde úspěšně vyléčit.
V poslední době se v ČR objevuje stále častěji nemoc, která postihuje oči savců. Jde o parazitární infekci, která může způsobit vážné komplikace. Nemoc je přenosná i na člověka a její počáteční příznaky jsou nenápadné. O jakou nemoc jde a jaké příznaky se nevyplatí podceňovat?

Nemoc očí, která je přenosná na člověka
Tento malý parazit s názvem Thelazia callipaeda napadá oči a způsobuje záněty, slzení, zarudnutí a svědění. Konkrétně se jedná o hlístici, která pochází z východní Asie a v Česku se objevila poprvé v roce 2017. Nemoc způsobuje malá dotěrná muška Phortica variegata, která se živí slzami savců.
Pokud si tedy při procházce okolo lesů všimnete toho, že vás obtěžuje nějaký hmyz, dávejte si pozor na oči. A také kontrolujte oči vašeho mazlíčka. Muška se dostane do oka a zde se živí slzami, z nichž nasaje drobné larvy a ty pak přenese do očí dalších hostitelů.
Právě larvy poté způsobují nepříjemné svědění, pálení a všechny příznaky nasvědčují zánětu spojivek. Jestliže si všimnete, že má podobné příznaky vaše zvířátko, vezměte jej k veterináři.
Zánět spojivek u psa? Nezapomeňte na možnost parazitární infekce
Vzhledem k tomu, že se první případy objevily v Česku už před osmi lety, jsou veterináři s tímto onemocněním obeznámeni. I když se nemoc tváří jako klasický zánět spojivek, veterinář musí oko důkladně prohlédnout a zkontrolovat zejména místo pod třetím očním víčkem.
V případě, že zde něco najde, musí parazity ručně odstranit. Následně je potřeba zkontrolovat, zda nedošlo k poškození rohovky a poté aplikovat potřebné léky. Pokud chcete vašeho mazlíčka chránit preventivně, aplikujte mu pravidelně antiparazitika.
Má vaše zvířátko podobně začervenalé oči? Potom se co nejrychleji vydejte na veterinu. Zdroj: Shutterstock
Chraňte sebe i svého mazlíčka
Podobné potíže mohou nastat i u člověka. U nás se příznaky podobají běžným očním zánětům a právě proto je infekce nebezpečnější. Většina lidí si totiž myslí, že zánět vyléčí doma, ale pokud se jedná o Thelazii, musí k lékaři. Pokud se parazit v oku neodstraní, může dojít ke zhoršení zraku.
Než tedy příště půjdete ven, dejte vašemu mazlíčkovi vhodná antiparazitika. Také se od jara do podzimu vyhýbejte místům, kde je více hmyzu. A pokud si všimnete, že má váš mazlíček nebo vy zarudlé či svědivé oči, neváhejte s návštěvou odborníka.