Ani kočka, ani pes. Tohle je dle odborníků nejlepší a nejvěrnější domácí mazlíček na světě
Přemýšlíte nad tím, jakého mazlíčka si do domácnosti pořídit a hledáte zvíře, které by bylo čistotné a věrné? Nemusíte se ohlížet jen po psech a kočkách. Existuje totiž zajímavá varianta v podobě hlodavce, kterého obvykle nikdo nemá rád. To je ale chyba. Jak na chov domácí krysy?
Alternativou ke kryse je potkan. Krysa je ale nejen stejně chytrá, ale také velmi čistotná a její chov je úspornější.
Proč si pořídit zrovna krysu?
Důvodů pro pořízení krysy jako domácího mazlíčka je hned několik. Oproti kočce a hlavně psovi je čistotnější, méně náročná, stejně hravá a velmi sociální. Také je úspornější, protože ji není nutné venčit, krmit tak jako psa a každou chvíli vás překvapí svou chytrostí. Dokonce se inteligencí blíží potkanovi, který patří mezi nejinteligentnější hlodavce na světě.
Krysa je velmi sociální tvor, takže k vám jako k páníčkům velmi lehce přilne a má smysl pro tulení i hraní. Úplně nejlépe bude kryse v páru. Díky chytrosti, schopnosti získávat nové zkušenosti a sociálnímu životu mohou krysy přežít v podstatě kdekoliv a cokoliv.
Krysa je jako domácí mazlíček aktuálně velmi oblíbená ve Spojených státech amerických, kde jsou součástí městského života především v Kalifornii.
Jak na chov krysy v domácích podmínkách
Starat se o krysu domácí není nic náročného. Chovají se stejně jako jiní hlodavci. Jedná se o všežravce, kteří si zvykli na odpad v městském prostředí, takže spořádají maso, zeleninu, ovoce, ale i ořechy. Ideální ale je, když má krysa pravidelný přísun speciálního krmiva s obsahem zeleniny, obilí a semínek. Nepohrdne ale ani červy, kteří obsahují velké množství bílkovin.
Jako podestýlka se v klícce používá seno a piliny (kromě borových, protože ty krysám mohou způsobit alergickou reakci), ve kterých může krysa řádit a vytvářet si pelíšek. Vhodné jsou také různé prolézačky, trubky a klidně i větev, protože krysa ve svém přirozeném prostředí ráda šplhá na stromy.

Kde se vzala krysa a jaký je rozdíl mezi ní a potkanem
Potkana od krysy rozpoznáte snadno. Potkan je mnohem větší a těžší. Jeho ocas je kratší a nemá tak špičatý nos jako krysa. Krysa domácí je navíc pro umělý chov známa už od 18. století ve šlechtických sídlech. Krysu domácí poznáte tak, že má delší ocas oproti tělu a je ještě o něco menší než jiné druhy divokých krys.
Potkan i krysa pocházejí z Asie, ale zatímco potkan má rád velmi vlhké prostředí a snese i výrazné znečištění, krysa je naopak čistotnější a vyhledává suché prostředí. V jihovýchodní Asii krysa spíše šplhá po stromech a potkana naopak najdete plavat ve vodě.

V Evropě se krysa objevila za dob Římské říše, takže je starší obyvatel našeho kontinentu než potkan, který sem byl zavlečen až v 18. století ze zámořských lodí. Krysa je mylně považována za odporného tvora hlavně kvůli moru, o jehož rozšíření se ve středověku v Evropě dlouho věřilo, že za něj může právě ona. Vědci ale začínají dokazovat, že právě krysy za rozšíření moru s největší pravděpodobností nemohou. Tím pravým důvodem jsou blechy a za rozšíření blech si člověk mohl sám nedostatečnými hygienickými návyky. To však neplatí u krys, které se dokonce myjí úplně celé i několikrát za den.