Navštívil jsem všechny české lázně. Okouzlily mě ale jen jediné. Tahle perla je pro důchodce zdarma
Lázeňská města patří k největším klenotům naší republiky. Každé z nich má jinou atmosféru a léči různorodé zdravotní problémy. Některé jsou světoznámé pro svou noblesní architekturu, jiné si zachovávají ryze domácí charakter a sází na osvědčené přírodní zdroje. Pro řadu lidí znamenají zásadní součást léčby po úrazech nebo operacích, a také možnost, jak znovu nabrat síly v boji s chronickými nemocemi.
Lázně Bělohrad, které leží v malebném podhůří Krkonoš, se specializují zejména na léčbu nemocí pohybového aparátu, gynekologických a neurologických obtíží, ale také vybraných onkologických a kožních diagnóz. Právě sem posílají lékaři pacienty, u kterých je indikovaná lázeňská léčba, a většině z nich uhradí pobyt včetně procedur, stravy a ubytování zdravotní pojišťovna.

Jak se dostat do lázní na pojišťovnu
Základní podmínkou je doporučení od odborného lékaře, například ortopeda, neurologa, gynekologa nebo rehabilitačního specialisty. Ten posoudí, zda zdravotní stav pacienta odpovídá indikačnímu seznamu pro lázeňskou péči. Po vystavení návrhu přechází žádost ke schválení reviznímu lékaři zdravotní pojišťovny. Po schválení je rezervován konkrétní termín nástupu přímo v lázeňském zařízení. Typ léčby, kterou pojišťovna hradí, se dělí na komplexní, kdy má pacient nárok na pracovní neschopenku a je mu celý pobyt plně hrazen, a nebo příspěvkovou, během které si pacient hradí část ubytování a stravy. V Bělohradě většina pacientů využívá komplexní péči v délce 21 nebo 28 dní.
Co se v Lázních Bělohrad léčí
Základní specializací je léčba pohybového aparátu. Do Bělohradu často přijíždějí pacienti po ortopedických operacích, například po náhradách kloubů, úrazech, s revmatickými onemocněními, artrózou nebo bolestmi páteře. Kromě toho lázně přijímají pacienty se stavy po gynekologických operacích, po onkologické léčbě, s chronickými kožními nemocemi a nově také děti trpící obezitou. Pro děti je vyhrazený samostatný program pod dohledem lékařů i nutričních terapeutů.
Slatina i moderní fyzioterapie
Základem místní léčby je přírodní sirnoželezitá slatina. Tato unikátní rašelina se těží v blízkosti města a využívá se ve formě koupelí, zábalů nebo obkladů. Vyniká mimořádnou schopností akumulovat teplo, což má blahodárný vliv na svaly i klouby. Procedury doplňuje široké spektrum vodoléčby, elektroléčby, masáží a speciálních rehabilitačních technik pod vedením zkušených fyzioterapeutů. V areálu je k dispozici také bazén určený k léčebné rehabilitaci. Před časem byl obnoven minerální pramen Vita, jehož voda je vhodná k popíjení například pro pacienty s cukrovkou 2. typu, metabolickým syndromem, některými trávicími obtížemi nebo zvýšenou hladinou kyseliny močové. Užívání minerální vody je vždy doporučeno konzultovat s lékařem.

Zajímavosti v okolí Lázní Bělohrad
Areál lázní se rozkládá v klidné části města, obklopený parkem Bažantnice. Kromě léčby tu pacienti najdou prostor pro relaxaci i aktivní trávení volného času. Vyhledávanou atrakcí je chodníček šesti smyslů, přírodní stezka určená pro všechny generace. Pro děti i dospělé je k dispozici minigolf, tenisové kurty nebo rybník k rybaření. Milovníci turistiky mohou využít Raisovu, Pižlovu a Kurkovu stezku. Tyto historické trasy vedou okolními vesnicemi a přírodou Podkrkonoší, a nabízejí jedinečné výhledy například z vrchu Zvičina.
Přímo ve městě lze navštívit Raisovo muzeum, Bělohradskou sýpku nebo stylovou prvorepublikovou kavárnu. V okolí lázní stojí i několik památek. Za návštěvu stojí zřícenina hradu Kumburk nebo známý hrad Pecka, který je spojený se jménem Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.
Dlouholetá tradice a moderní kvalita služeb
Lázně Bělohrad fungují více než 130 let a stále rozvíjejí své služby. Důraz kladou na individuální přístup a bezpečnost, součástí areálu je 24hodinová lékařská služba, všechny objekty jsou propojeny krytými koridory. Lázně získaly jako první v Česku certifikát kvality podle německého standardu ITI TÜV Mnichov.