Seznam starých dětských knížek, za které teď dostanete 30 až 50 000 Kč. Máte nějakou doma?
Možná už je znáte nazpaměť. Kocour Mikeš, Dášeňka, Ferda Mravenec nebo Broučci. Knihy, které četly celé generace, končily často na půdách, ve sklepě nebo v krabicích pod postelí. A dnes? Dnes se z nich stává sběratelské zlato. Některé staré dětské knížky, hlavně ty úplně první vydání, dneska vydělávají víc než brigáda u pásu. Když jsou v top stavu, a ještě k tomu mají podpis nebo milé věnování od autora, jejich cena může vyskočit ještě o pořádný kus výš. Kniha, co vás kdysi uspávala, tak dneska klidně zaplatí novou ledničku.
Josef Lada vydal první díl Kocoura Mikeše v roce 1931. Kniha měla obrovský úspěch a Ladovy ilustrace udělaly z vyprávění opravdový poklad české literatury. Pokud doma objevíte první vydání z třicátých let, můžete se dostat na cenu kolem 40 000 korun. A pokud je kniha zachovalá, s přebalem a bez skvrn, není výjimkou ani hodnota přes 50 000 korun. Sběratelé totiž oceňují nejen samotný obsah, ale i vizuální stav. Pokud tedy máte doma Mikeše, který vypadá jako nový, raději si ho dobře uschovejte.

Pejsek a kočička možná upekli šílený dort, ale udělali velkou kariéru
Když Josef Čapek vydal Povídání o pejskovi a kočičce, asi netušil, že jejich společné mytí podlahy nebo dort s fazolemi bude jednou tak populární. První vydání téhle knížky z konce dvacátých let dnes sběratelé doslova loví jako poklad. Jestli máte doma kousek s původními obrázky, a ještě drží pohromadě v pevné vazbě, můžete si s klidem říct, že ležíte na hromádce v hodnotě od 30 000 korun nahoru. A to se vyplatí víc než prasátko z dětství. A když se k tomu přidá ještě podpis autora, tak už jste skoro u částky, za kterou byste mohli pořídit malou ojetinu.
Ferda Mravenec si razí cestu i mezi sběrateli
Ondřej Sekora přivedl Ferdu Mravence na svět v roce 1933 a netrvalo dlouho, než se z tohohle šikovného mravence stal celonárodní miláček. První knižní vydání, které vyšlo ve druhé polovině třicátých let, je dnes pro sběratele opravdový magnet. Když má knížka všechny stránky, původní ilustrace a drží pohromadě jako dobře svázaná encyklopedie, může její hodnota bez problému přesáhnout 40 000 korun. A pokud se na první stránce třpytí věnování od samotného Sekory, držíte v ruce poklad, který by vám záviděl i největší sběratel z katalogu.
Dášeňka byla první influencerka české literatury
Karel Čapek vymyslel příběh Dášeňky jako dárek pro děti a zároveň jako vzpomínku na vlastní štěně. Knížka vyšla v roce 1933 a obsahuje fotografie i kresby, které zachycují růst a lumpárny psí slečny. První vydání téhle knížky není sběratelský hit jen proto, že připomíná dětství, ale taky proto, že je po výtvarné i literární stránce fakt skvost. Když doma narazíte na originální výtisk, který má listy jak nové a vazbu bez lepicí pásky, můžete si klidně říct, že držíte něco, co má hodnotu kolem 40 000 korun. A to už není žádná pohádka. Pokud je na stránce i podpis Karla Čapka, cena se posouvá klidně přes 50 000 korun. A to už je víc než kvalitní víkend pro dva na horách.
Broučci možná svítili jen v pohádce, ale dnes září na trhu s knihami
Jan Karafiát napsal Broučky už dávno, v devatenáctém století, ale ty nejcennější kousky nejsou až tak stařičké. Nejvíc frčí vydání z první poloviny dvacátého století, hlavně když je knížka ozdobená ilustracemi od mistrů jako byl Jiří Trnka, Antonín Strnadel nebo Vojtěch Preissig. Pokud je navíc v pěkném stavu, bez oslích uší a fleků od kakaa, může její cena bez problému přeskočit 40 000 korun. Pro někoho je to nostalgie, pro jiného koníček a pro zkušené sběratele klidně i solidní investice, která se časem zhodnotí líp než spořák.
Knihy ilustrované Jiřím Trnkou jsou dneska skoro jako obrazy
Trnka je u sběratelů pojem a jeho jméno budí respekt vždy a všude. Když otevřete Zlatovlásku nebo Andersenovy pohádky a vidíte jeho ilustrace, je to jako listovat výstavou v Národní galerii. Pokud doma najdete první vydání, které má nepoškozenou originální vazbu nebo dokonce Trnkův podpis, můžete počítat s cenou kolem 35 000 až 40 000 korun. A pokud máte doma rovnou celou sérii, tak máte knihovnu, která se klidně může rovnat malému muzeu.

Jak poznat, že máte doma poklad
Nejdřív se podívejte na rok vydání. Pak zkontrolujte ilustrace, přebal, vazbu a chybějící stránky. Každý škrábanec, flek nebo roztržený list cenu snižuje. Pokud máte podezření, že by kniha mohla být cenná, zkuste se obrátit na antikvariát nebo aukční portál, který se specializuje na sběratelské tisky. Dejte pozor, ať ji neprodáte za stovku jen proto, že vypadá trochu retro. Retro totiž někdy znamená desetitisíce.
Pokud si teď říkáte, že si večer prohrabete knihovnu, rozhodně to udělejte. Stačí jedno zapomenuté vydání Mikeše nebo Broučků a máte vyřešené Vánoce.