Býval to luxusní chorvatský resort pro československé papaláše. Teď je z něj místo duchů, kterého se bojí i místní
Co vzniklo jako ambiciózní projekt, nakonec upadlo v zapomnění a dnes si vzpomenou snad jen urbexoví nadšenci. Řeč je o někdejším luxusním hotelu v bývalé Jugoslávii, který hostil především vlivné politiky ze socialistických států. Jak ale vypadá dnes?
Místo, které mělo být dějištěm radovánek pro tehdejší smetánku, neslo název Haludovo Palace Hotel a nacházelo se na ostrově Krk. Ten je dnes oblíbeným cílem turistů, kteří míří do Chorvatska.
Developerem celého projektu byla tehdy socialistická společnost Brodokomerc, která sídlila v Rijece. Hlavním investorem pak byl Bob Guccione, majitel společnosti Penthouse. Pokud máte dojem, že se jedná mimo jiné o slavný časopis s lechtivou tématikou, máte pravdu. Na přelomu 60. a 70. let se podnikatel rozhodl investovat do výstavby hotelového komplexu přes 50 milionů dolarů, přičemž velká část této sumy byla určena pro výstavbu kasina.

Hotel byl sídlem neřesti
„Nejen bohatí Američané sem přijížděli i například jen na víkendové pobyty plné hazardu. Utráceli v kasinu tolik peněz, že platit za hotelové pokoje bylo jednoduše zbytečné. Ubytování v hotelu tak pro ně bylo zdarma. Byla to i taková oáza promiskuity uprostřed socialistického prostředí,“ uvedl ve své odborné práci Dino Vojvodic z holandské Technické univerzity DELFT.
Rádi sem ale také zavítali mnozí politici z tehdejšího socialistického světa a říká se, že zde pobýval také irácký diktátor Saddám Husajn. Není divu, že si papaláši Haludovo oblíbili. Málokde totiž panovaly natolik rozvolněné mravy, jako právě zde.
Konaly se zde velmi opulentní večírky, na kterých prakticky nahé hostesky zásobily hosty kaviárem, humry nebo vínem. Jeden ze zdejších bazénů byl navíc až po okraj naplněný šampaňským. Na tu dobu se jednalo o velmi luxusní hotel. Nacházel se zde bowling, tenisové kurty, množství venkovních i krytých bazénů nebo dechberoucí zahrady.
Po válce byl hotel přeměněn na uprchlický tábor
Běžní Jugoslávci sem měli zakázaný vstup, a tak byl provoz zcela závislý na příjmech od západních hostů a vlivných lidí. A právě to se velmi brzy ukázalo být kamenem úrazu. Vzhledem k naprosto přemrštěným cenám totiž návštěvníků nebylo zdaleka tolik, kolik si vedení resortu představovalo.
Již po roce své existence se tak hotel dostal do velmi vážných finančních potíží a hrozilo, že zkrachuje. Bylo proto nutné učinit mnoho úsporných opatření a značně snížit extravaganci poskytovaných služeb. V tomto režimu pak podnik fungoval až do roku 1991. Následovala ale válka v Jugoslávii, která jej zastavila. Poté budovy nějaký čas fungovaly jako uprchlický tábor.
V roce 1995 se jej ještě pokusili zachránit soukromí investoři, ale ani přes veškerou snahu se jim to nepodařilo. V roce 2002 byl proto hotel uzavřen. Majitel se o objekt následně až do roku 2018 vůbec nestaral. Poté předložil ambiciózní projekt, který počítal s výstavbou menšího hotelu a s přestavbou komplexu na bytové jednotky. Nutnou podmínkou jeho realizace ale byla privatizace přilehlé pláže, která mu nakonec nebyla schválena, a tak celý plán definitivně ztroskotal. Haludovo tak dodnes leží ladem, chátrá a příroda si ho pomalu bere zpátky.

Dnes místo zeje prázdnotou a dýchá z něj beznaděj
Dnes je tak místo pouze ruinou, ke které se místní raději vůbec nepřibližují. Naopak ji ale mají rádi milovníci urbexu, neboli prozkoumávání opuštěných budov. Nejde o vandaly, ale naopak nadšence, kteří místa fotografují a často také tají jejich skutečnou polohu, aby nedocházelo k jejich dalšímu znehodnocování.
Výprava do Haludovo Palace Hotelu je dnes ale poměrně adrenalinovou záležitostí, protože budovy jsou ve skutečně špatném stavu. Není těžké si představit, že by zde člověk mohl přijít k úrazu.