Krásné počasí je jen ticho před bouří. 1. srpna se rozpoutá peklo, jaké nepamatují ani naše babičky
Současné stabilní počasí působí nevinně, ale meteorologové upozorňují: jde jen o klid před silnou změnou. První srpnový týden má přinést dramatický obrat a extrémní výkyvy, které mohou být jedny z nejvýraznějších za poslední léta.
Na začátku srpna by se podle aktuální dlouhodobé předpovědi mělo v České republice prudce změnit počasí. Ačkoliv se závěr července ponese ve znamení stabilních teplot a převážně slunečného nebe, meteorologické modely upozorňují na výrazné zhoršení už od 1. srpna. Vysoké teploty se mají srazit s chladným prouděním od severozápadu, což vytvoří ideální podmínky pro silné bouřky, přívalové deště a možný výskyt krup.
Zlom přichází hned s novým měsícem
Podle předpovědí se právě první srpnový týden projeví výraznou proměnlivostí počasí, doprovázenou vydatnými srážkami a rizikem lokálních povodní v některých regionech. Výkyvy teplot mezi dnem a nocí mohou dosahovat až 15 °C a nelze vyloučit ani teplotní kolapsy během několika hodin, jaké jsou obvyklé spíše na podzim než uprostřed léta.

Začátek srpna bývá neklidný
Podle údajů z dlouhodobých statistik patří první dekáda srpna k těm nejbouřlivějším obdobím roku. Ačkoli si to mnozí neuvědomují, právě na přelomu července a srpna často dochází ke střetu teplého a studeného vzduchu. Výsledkem jsou intenzivní frontální systémy, které přinášejí nejen vydatné srážky, ale i silný vítr, blesky a krupobití.
Meteorologové připomínají, že podobná situace nastala například v roce 2008, kdy první týden srpna zasáhly Českou republiku bouřky s nárazy větru přes 100 km/h a desítkami zásahů hasičů denně. I tehdy bylo před tímto vývojem několik dnů klidné a teplé počasí, které působilo jako falešný pocit bezpečí.
„Letní stabilita často vytváří ideální podmínky pro vznik silných bouřek. Srážkový deficit se může náhle zlomit do extrému,“ vysvětlil meteorolog a klimatolog J. Novotný.
Na co se připravit a kde může být situace nejhorší
Podle současných předpovědí mohou být nejvíce zasaženy oblasti jižních a středních Čech, Vysočiny a severní Moravy, kde se mají bouřky koncentrovat v důsledku pohybu tlakové níže přes střed Evropy. Bouřkový systém by mohl zasáhnout několik dní v řadě, a to jak přes den, tak v nočních hodinách, což komplikuje nejen turistiku, ale i dopravu a bezpečnost lidí.
Zemědělci a chataři v postižených oblastech by měli být připraveni na možné škody způsobené větrem nebo kroupami. Doporučuje se také sledovat výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který v minulých dnech upozornil na zvýšené riziko nárazového větru a přívalových dešťů právě na přelomu měsíců.

Proč se může rozpoutat „peklo“
První srpnové dny mají přinést kombinaci jevů, které mohou výrazně narušit běžné fungování. Meteorologické modely GFS i ECMWF upozorňují na rychlý přechod tlakových systémů, což často znamená sérii front s potenciálem vyvolat orkánové bouře, přívalové srážky i bleskové povodně. To vše v kombinaci s tropickými teplotami, které mohou prudce vystřídat silné ochlazení.
Meteorologové očekávají sérii nestabilních a nebezpečných jevů, které mohou být v některých regionech nejsilnější za posledních několik let. Upozornění na „ticho před bouří“ pak není jen poetické, ale přesně vystihuje současný vývoj – klidné a teplé počasí totiž často předchází prudkým zlomům.
Kombinace stabilního závěru července a nástupu studené fronty od 1. srpna může přinést jedno z nejvýraznějších bouřkových období roku 2025. Meteorologové varují před silnými bouřkami, větrem, kroupami i prudkými výkyvy teplot. Titulek tak není přehnaný, ale vystihuje to, co se může stát v několika prvních dnech nového měsíce.