Němci bijí na poplach! Ničí nám zahrady po celé zemi. Česko je další na řadě
Evropou se šíří invazní motýl, který během pár dnů zlikviduje celé keře. V Německu už zdecimoval tisíce zahrad a parky zůstávají bez zeleně. Odborníci potvrzují, že stejné nebezpečí se blíží i k nám.
Buxus, známý také jako zimostráz, je nenápadný, ale velmi oblíbený keř, který zdobí tisíce zahrad i veřejných prostranství v celé Evropě. Právě na něj však útočí invazní druh motýla, který si svou ničivou pověst přivezl z Asie. Jmenuje se zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) a do Evropy se dostal pravděpodobně náhodně s dovozem okrasných rostlin z Číny nebo Japonska.
Tichý likvidátor buxusů
Zatímco ještě před deseti lety o něm slyšeli jen specialisté, dnes už i běžní zahrádkáři v Německu nebo Švýcarsku znají jeho devastující sílu velmi dobře. Jeho housenky dokážou během několika dnů kompletně ožrat celý keř, zničit jeho listy i kůru a tím způsobit úplný úhyn rostliny. Pokud se zamoření opakuje, buxus se už neobnoví.
Proč právě Německo bije na poplach
Zavíječ se v Evropě začal šířit přibližně v roce 2007. První případy byly zaznamenány v Německu poblíž Rýna a rychle následovaly další regiony. V posledních dvou letech se jeho výskyt rozrostl do takové míry, že místní úřady a zahradnické firmy mluví o ekologické katastrofě v parcích i historických zahradách, kde byly zimostrázy součástí pravidelně stříhaných živých plotů i složitých ornamentálních kompozic.

Podle aktuálních zpráv je dnes zavíječ zimostrázový přemnožený téměř po celé západní Evropě, a Německo hlásí plošné napadení. Situaci zhoršuje fakt, že housenky nemají v Evropě žádného přirozeného predátora a běžné postřiky často nestačí, nebo je nelze kvůli ochraně veřejného prostoru použít.
A Česko? Už je pozdě
Varování z Německa a dalších zemí není jen teoretické. V Česku byl zavíječ poprvé zaznamenán v roce 2011 a od té doby se pomalu, ale jistě šíří. Dnes už je běžně nacházen ve většině krajů, zejména v teplejších oblastech na jihu Moravy, ale i v Praze a středních Čechách. Zatím ale jeho výskyt není tak dramatický jako v sousedních státech. To se však může rychle změnit.
Jak uvádí entomologové, letošní teplé a vlhké jaro vytváří pro zavíječe ideální podmínky k rozmnožování. Samice kladou vajíčka na spodní stranu listů a během několika dnů se líhnou hladové housenky. Ty se živí pouze listy buxusu a mají extrémně silný apetit. Za jeden životní cyklus dokážou housenky kompletně zlikvidovat keř vysoký i dva metry.
Ničení je rychlé, obrana pomalá
Boj se zavíječem je obtížný a vyžaduje včasný zásah. Odborníci doporučují:
- pravidelně kontrolovat keře, zejména na jaře a na konci léta, kdy probíhá druhá generace housenek,
- používat biologické přípravky na bázi Bacillus thuringiensis, které jsou účinné proti mladým housenkám,
- ručně odstraňovat pavučinky a housenky ze spodní strany listů,
- u těžce napadených keřů doporučují kompletní odstranění a spálení.
Chemické insekticidy mohou být účinné, ale jejich použití je v zahradách nebo parcích omezeno. Navíc housenky se často ukrývají v hustém porostu uvnitř keře, kam se postřik dostává jen obtížně.

Co můžeme čekat dál
Z aktuální situace v Německu je zřejmé, že pokud se invazi nepodaří zastavit, bude výsadba buxusů v budoucnu téměř nemožná. Zahradnické firmy už ve velkém přecházejí na jiné dřeviny, které nejsou ohroženy. Patří mezi ně například ptačí zob, brslen nebo cesmína. Ty však nenabízejí úplně stejný vzhled ani tvarovatelnost jako klasický buxus.
Na webu Evropské a Středozemní organizace pro ochranu rostlin je Cydalima perspectalis zařazena na seznam invazních škůdců, a jednotlivé státy EU pracují na koordinaci postupu. Přesto zatím žádná účinná celoevropská strategie neexistuje a většina odpovědnosti padá na bedra samotných zahrádkářů a správců zeleně.
Jak uvádí Biocont Laboratory, česká společnost specializující se na biologickou ochranu rostlin, efektivní ochrana buxusu vyžaduje kombinaci metod: „Nejlepší výsledky máme při použití biologického postřiku a současném fyzickém odstraňování housenek,“ upozorňují odborníci na svých stránkách.
Skutečná hrozba
Poplach v Německu je reálný. V tamních parcích zůstávají jen mrtvé zbytky keřů, a situace může během několika sezón vypadat podobně i v českých městech a obcích. Zatím máme výhodu času, ale ten se rychle krátí. Ačkoliv zavíječ zatím nedosáhl takového stupně přemnožení jako u našich sousedů, jeho expanze je nevyhnutelná, pokud nebudeme reagovat včas.