Překvapení je slabé slovo. Pokud jste čekali poklidné prázdniny, rozlučte se s tím
Když se řekne léto, většina z nás si představí modrou oblohu, osvěžující koupání a večery na zahradě s grilovanou klobáskou v jedné ruce a sklenicí vína v druhé. Jenže realita léta 2025 se rozhodla pro jiný scénář.
Počasí si dělá, co chce, a mění se rychleji než výmluvy opozdilce na ranní schůzce. Jeden den slunce pálí tak, že asfalt měkne pod nohama a další den se probudíte do deště tak hustého, že byste přísahali, že vám někdo pouští sprchu přímo na balkon. A právě v tomhle šíleném rytmu se odehrávají naše prázdniny.
Překvapení je slabé slovo. Pokud jste čekali poklidné prázdniny s předvídatelným počasím, realita vás rychle postaví zpátky na zem. Léto letos připomíná rozbitý termostat. Když zrovna není moc chladno na koupání, je vedro takové, že vám slezou i polepy z auta. Nadpisy ve stylu „Česko sevřely tropy“ nebo „Déšť ruší letní radovánky“ můžete brát doslova, protože obě varianty se střídají rychleji než ranní zprávy v rádiu.

Chladný a deštivý začátek
První polovina července se rozjela celkem nevině. Teploty mezi 20 a 23 stupni s občasnými přeháňkami sice nejsou katastrofa, ale na pořádné letní koupání to prostě není. Pláže zely prázdnotou, bazény zůstávaly zakryté a většina lidí trávila volno spíš pod dekou než na dece. Obloha zůstávala po většinu dne šedá a slunce se ukazovalo jen na chvilku, většinou tehdy, když už jste si na to stejně nedělali naděje.
Vedro a dusno se vrací
Od poloviny měsíce se ale situace začíná měnit. Předpověď slibuje teploty atakující 28 až 30 stupňů a spolu s tím přichází i neklamné znaky klasického českého léta. Vysoká vlhkost, dusno a samozřejmě bouřky. Takové to počasí, kdy je vám horko i ve stínu, ale jakmile se rozbalíte na dece, přivalí se mračna a všechno spláchne průtrž, která změní zahradu na menší rybník. A samozřejmě se to celé opakuje den za dnem.
Klimatická horská dráha
Za výkyvy počasí stojí zejména proměnlivé tlakové útvary nad Evropou. Zatímco jednou k nám proudí studený oceánský vzduch, podruhé sem fouká teplý suchý vzduch z jihu. Do toho všeho ještě vstupuje jev známý jako tepelná kupole, kdy se nad kontinentem udrží horký vzduch po delší dobu a způsobí extrémní teploty. A protože klima se globálně otepluje, každý takový výkyv je o něco ostřejší a nárazovější než dřív.
Tipy, jak přežít horké dny a neztratit glanc
Vysoké teploty nad 30 stupňů dokážou potrápit i ty největší milovníky léta. Pokud chcete zůstat v pohodě a vyhnout se únavě, bolestem hlavy nebo dokonce kolapsu, držte se několika jednoduchých pravidel.
Pijte dostatek vody i v případě, že nemáte žízeň. Ledová káva sice vypadá skvěle na Instagramu, ale tělo spíš ocení vlažnou vodu s citronem. Vyhýbejte se přímému slunci v době mezi 11. a 16. hodinou. Pokud už musíte ven, noste pokrývku hlavy a lehké volné oblečení nejlépe světlé barvy. Vynechejte těžká jídla a dejte si raději něco lehkého a osvěžujícího. Pokud bydlíte v bytě, nechte přes den zatažené žaluzie a větrejte až večer. Pokud se cítíte přehřátí, dejte si studený obklad na zápěstí nebo zátylek.
Srovnání červencových teplot: Opravdu je to letos jiné?
Červenec u nás vždycky býval tak akorát. Průměrně kolem 24 stupňů, ideál na koupání i grilování. Jenže poslední roky se počasí utrhlo z řetězu. V roce 2023 byl červenec osmý nejteplejší za víc než šedesát let. Rok 2024 to potvrdil. A teď? Červenec 2025 si vzal osobně, že má být extrémní. Hned druhého naměřili v Klementinu 37,1 stupně a přes 120 stanic v republice hlásilo víc než 35 stupňů. O 10 stupňů nad normál. To už není léto. To je regulérní výheň.

Jak si z toho nesednout na zadek
Pokud máte pocit, že vás tohle léto testuje, nejste sami. Každý den nás nutí přehodnocovat plány, měnit oblečení během dne, a hlavně se z toho nezbláznit. Ale na druhou stranu, kdy jindy zažijete tropický gril, průtrž mračen a ranní mlhu během jediné dovolené. Stačí zůstat flexibilní, kontrolovat počasí každé ráno a mít připravený plán B. A pokud to nepomůže, vždycky zbývá kafe, kniha a suchý balkon.