Konečně skvělá zpráva pro české důchodce. Stát neudělá kontroverzní změnu, kterou celý rok vyhrožoval
Důchodová reforma je běh na dlouhou trať a vyžaduje mnoho ústupků, ale i zásadních kroků. Dlouho se nevědělo, zda její součástí zůstane tzv. výchovné, tedy zvýšení důchodu za výchovu prvních dvou dětí. Mění se ale postup při ocenění výchovy dětí, a tím se také změní i výše příspěvku.
Výchovné je vypláceno ke starobním důchodům od roku 2023. Po čase ale nastala potřeba se nad systémem výchovného zamyslet a aktualizovat jej.
Co je to výchovné a jak ovlivňuje výši důchodů
Výchovné zvyšuje důchod každému jednotlivci, který prokáže, že se v průběhu života staral o své dítě. Zájemce tak musel doložit, že to byl ze dvou partnerů právě on, kdo měl dítě v péči ve většině času. Partneři se na tomto musejí shodnout, ale také péči doložit například zkráceným pracovním úvazkem, absencemi v práci z důvodu nemoci dítěte aj.
Mezi hlavní podmínky výchovného dosud patří:
- Péče o dítě po dobu minimálně 10 let před zletilostí.
- Při péči o dítě od 8 let věku musí následující péče probíhat minimálně dalších 5 let bez přerušení až do zletilosti dítěte.
- V případě úmrtí dítěte se o něj musí rodič starat od narození do 5 let jeho věku.
- Nemusí jít jen o vlastní dítě, ale také osvojené nebo převzaté do péče nahrazující péči rodičů.
Výše důchodů díky výchovnému byla zvýšena v závislosti na počtu vychovávaných dětí. Za jednotlivé dítě žadatel obdržel 500 Kč měsíčně. U dvou dětí si tak k důchodu přilepšil 1 000 Kč za měsíc. V roce 2023 toto výchovné pobíralo více než 1,4 milionu seniorů.

Jaké jsou novinky ve výchovném pro další roky
Česká vláda se v rámci dílčích změn v oblasti důchodů snaží o menší aktualizaci výchovného. V jednu chvíli sice hrozilo, že se výchovné zruší, ale nakonec jen nebylo valorizováno, jak se to běžně u penzí děje. Navíc to vypadá, že by si někteří senioři mohli přilepšit.
Novinkou je odlišné započítání péče o dítě do výchovného. Dosud se péče brala jako období, kdy rodič neměl příjem a nebo byl omezený. Nebyla tak vůbec oceněna péče samotná, což bylo trochu paradoxní. Nově přichází fiktivní vyměřovací základ. Ten funguje opravdu jako fiktivní příjem, jako by rodič v průběhu výchovy dostával průměrnou mzdu. Péče přitom bude oceněna do 3 let věku dítěte, takže zohlední reálnou dobu pobírání rodičovského příspěvku.
Další zásadní změnou je fakt, že se do vyměřovacího základu dá zapojit i péče o jiné osoby než jsou děti.
Ocenění výchovného má být ve dvojí výši průměrné roční mzdy, a to 100 % pro péči o dítě do 3 let, o osobu závislou v III. a IV. stupni, osobu bezmocnou a těžce zdravotně postiženou před rokem 2007 a dále 50 % pro péči o dítě do 10 let závislé ve stupni I, osobu závislou v II. stupni a bezmocnou osobu starší 80 let před rokem 2007.
V praxi to znamená docela zásadní navýšení důchodů o několik desítek tisíc korun ročně, což je až neobvyklé přilepšení nejen pro jednoho z manželů, ale také pro jejich partnerský rozpočet.

Jak se zvyšují důchody v Česku
Penze v České republice nejsou zrovna nejvyšší z celé EU, ale už ani nepatří mezi nejnižší. Výrazným skokem byl rok 2021 až 2022, kdy došlo k navýšení o více než 2 600 Kč a v dalším roce bylo navýšení o 2 300 Kč, až výrazněji kleslo v letech 2023 až 2024 na 416 Kč, ale to bylo dáno extrémně vysokou inflací a zastavenou mimořádnou valorizací penzí.
Penze se valorizují pravidelně, to znamená, že se pravidelně zvyšují a i pro rok 2025 je to další navýšení v průměru o 338 Kč. Mimořádná valorizace pak reaguje na inflaci, která překročí 5 % a může být nastavena kdykoli to legislativní proces v průběhu roku umožní.
Vývoj důchodů od roku 2019, ceny jsou v měsíční výši:
-
2019: 13 468 Kč
-
2020: 14 479 Kč
-
2021: 15 425 Kč
-
2022: 18 061 Kč
-
2023: 20 264 Kč
-
2024: 20 680 Kč