Koupil jsem si zájezd přes německou cestovku. Co mě potkalo se nedá popsat slovy. Zachránili mě až Češi
Celý rok se nedočkavě těšíte na léto, až budete konečně mít možnost vyrazit k moři na zaslouženou dovolenou. Odpočinek, dobré jídlo, pití a šumění moře. U cestovní kanceláře si vyberete zájezd, zaplatíte ho a pak už jen netrpělivě vyhlížíte odjezd. Někdy k němu ale bohužel nakonec vůbec nedojde. Minulé léto se vysněná dovolená během okamžiku změnila v noční můru tisícům lidí.
Finanční problémy, insolvence. Scénář, který děsí jak fyzické osoby, tak firmy. Jedná se o nešťastnou událost, která nicméně ročně potká stovky společností. Podle statistik jich za loňský rok bylo jen v Česku 686!
Nejčastěji se insolvence týkají firem podnikajících v obchodu, stavebnictví a výrobě. Jsou ale mezi nimi i cestovní kanceláře. A právě jedna z nich se do finanční tísně dostala přesně před rokem – hned z kraje června, kdy se pod její záštitou na dovolenou vydávaly tisíce zákazníků. I po tak dlouhé době ale nejsou vyřízené zdaleka všechny reklamace.

Pokles zájmu byl začátek konce
Cestovní kancelář FTI Touristik byla až donedávna třetí největší cestovní agenturou v Evropě. Patřila pod německý koncern FTI Group. Její zájezdy si každoročně kupovalo nespočet Čechů. Loni v létě nicméně firma nečekaně ohlásila úpadek – v praxi to znamenalo, že kancelář nebyla schopna plnit své závazky a začala rušit veškeré připravované zájezdy a pobyty. Situace se ale vážně dotkla lidí, kteří zrovna na dovolené v té době už byli. Insolvence měla dopad na mnoho českých turistů.
Zaplaťte za ubytování
Vše vypuklo 3. června 2024. V tento den FTI Touristik vyhlásila úpadek, od 5. června následovalo zrušení všech zájezdů. Někteří turisté, kteří zrovna byli uprostřed svých pobytů, byli hotely vyzváni, aby si ubytování celé zaplatili nebo uhradili alespoň jeho zbývající část. Problémem totiž je, že velké německé cestovní agentury častokrát hotelům neplatí ubytování předem, ale až po odjezdu hostů.
„Je možné, že hotel skutečně od cestovní kanceláře neměl úhradu. Pro nás je to velmi nepříjemné, klient by nikdy neměl být rukojmím v obchodním vztahu mezi hotelem a cestovní kanceláří,“ uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková. Turistům tak nezbylo nic jiného než vše zaplatit z vlastní kapsy. Znovu, dá se říct. Celou dovolenou už totiž samozřejmě s předstihem uhradili cestovce. V době krachu bylo v zahraničí s FTI Touristik zhruba 250 českých občanů.

Pomoc nabídla česká cestovka
Množství lidí se tak ze dne na den dostalo do problémů. Někteří si dokonce museli sami zajistit dopravu zpět do naší republiky. Zájezdy německé agentury prodávala v Česku CK Invia. Zákazníci, kteří si pobyt organizovaný FTI Touristik zakoupili právě přes Invii, měli štěstí. Měli se pak na koho obrátit. „V Česku jsou lidé jištění proti úpadku cestovní kanceláře dvakrát. Poprvé pojistkou proti úpadku a podruhé ve formě garančního fondu. To v Německu není, tam existuje jen pojištění,“ uvedl viceprezident Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.
Česká cestovka tak své turisty ihned o celé situaci informovala a podala jim pomocnou ruku. Začala také vyřizovat reklamace, a dokonce nabídla asistenci i lidem, kteří u ní nebyli pojištění.
To potvrdila i řada diskutujících na sociálních sítích. Jeden z klientů například napsal: „Nikdy by mě nenapadlo, že pořízení zájezdu přes cestovní kancelář mě bude stát tolik nervů. Opravdu se to nedá slovy popsat. A i když jsem neměl pojištění, CK Invia mi výrazně pomohla. Za to jim děkuji.“
Zákazníci, kteří si dovolenou koupili přímo u FTI Touristik, se museli obrátit na německý cestovní fond. „Podle Německé asociace cestovních kanceláří (DRV) je německý fond DRSF dostatečně kapitalizován, aby mohly být uspokojeny všechny oprávněné nároky klientů. Dotčení klienti by tak o sví peníze neměli přijít,“ řekla Chaloupková. Celý proces vrácení peněz a odškodnění je nicméně dlouhý a někteří klienti stále nemají své peníze zpět.
Vláda další pomoc odmítla
Co přesně za finančním úpadkem FTI Touristik stálo, není stoprocentně jasné. Firma FTI Group, pod kterou cestovka spadala, v době pandemie dostala od německého státního stabilizačního fondu WSF peněžní částku činící 595 milionů eur, tedy zhruba 14,7 miliardy Kč.
Podle dostupných informací nicméně rezervace zájezdů v loňském roce stagnovaly a mnoho dodavatelů trvalo na platbě předem. Tím pádem vzrostla potřeba likvidity a společnost najednou nebyla schopna vyplácet peníze. Vláda nicméně firmě už odmítla znovu podat pomocnou ruku. S FTI Group to pak šlo velmi rychle z kopce. Z finančních problémů se německý gigant doposud nevzpamatoval a nadále zůstává v insolvenci.