Před dovolenou položte na práh každé místnosti 3 kousky hřebíčku. Zachrání vám to domácnost
Chystáte se na dovolenou? Pokud se po návratu domů nechcete děsit malých stříbřitých návštěvníků, následujte babskou radu, která pomůže ochránit vaši domácnost před invazí nezvaných škůdců. Stačí použít jednu věc, kterou má doma každý.
Rybenka domácí (latinsky Lepisma saccharina) patří mezi nejotravnější domácí škůdce. Daří se jí v teplém, tmavém a vlhkém prostředí, proto ji nejčastěji najdete v koupelnách, spížích, na toaletách nebo pod kuchyňskou linkou.
Ačkoliv je pro člověka neškodná, pohled na drobný, rychle se pohybující hmyz není nikterak příjemný. Navíc může napáchat škody na vybavení domácnosti a kontaminovat potraviny. Živí se totiž zbytky škrobu, plísní, papírem, tapetami nebo dokonce látkami. Nepohrdne ani cukrem a moukou.
Přes den se ukrývá ve škvírách, spárách a pod podlahou, v noci vyráží za potravou. Právě během dovolené, kdy proti ní nemůžete nijak zasáhnout, se může rozmnožit, a zadělat vám tak na pořádné trable. Proto je dobré učinit preventivní opatření. Nemusíte se přitom shánět po škodlivých a předražených pesticidech. Jako účinná zbraň poslouží obyčejný hřebíček.

Hřebíček: Mocná zbraň proti škůdcům
Hřebíček je známý nejenom svým využitím v kuchyni a lidovém lékařství, ale také jako přirozený odpuzovač hmyzu. Může za to jeho výrazné aroma, konkrétně silice eugenol. Zatímco pro většinu lidí je příjemná a dobrovolně si jí voní své domovy, hmyz ji nenávidí. Hřebíček tak patří mezi nejsilnější přírodní repelenty.
Před odjezdem na dovolenou stačí na práh každé místnosti položit tři kousky hřebíčku, který efektivně odpudí rybenky i další nezvané hosty. Použít k tomu můžete malé misky nebo například látkové pytlíky, které strategicky rozmístíte do rohů, skříní a spíže.
Další pomoc z přírody
Pokud nemáte po ruce hřebíček, aplikovat lze také další přírodní metody.
Esenciální oleje
Další asistentem v boji se škůdci jsou esenciální oleje. Levandulový, citronelový, mátový, rozmarýnový nebo eukalyptový, ty všechny vyženou hmyz z vašeho domu stejně účinně. Nakapejte několik kapek na kousky vaty, které rozmístíte po bytě. Olej je také možné smíchat s vodou do rozprašovače a touto směsí postříkat jednotlivá místa.
Aromatické bylinky
Efektivní jsou i samotné bylinky. Levandule váš domov nejenom provoní, ale její svazečky či látkové sáčky naplněné usušenými květy rybenky odpudí. Podobně funguje také rozmarýn nebo bobkový list.
Jedlá soda
Jedlá soda je všestranný domácí pomocník. Výjimkou není ani boj se škůdci. Smíchejte ji s cukrem v poměru 1:1 a nasypte do rizikových míst. Cukr rybenky přiláká, ale soda je zlikviduje. Po konzumaci reaguje s kyselinami v jejich žaludku a způsobuje smrt. Tato metoda je účinná i proti švábům.
Vanilkový lusk
Rozřízněte lusk podélně, případně ho ještě rozkrojte, a rozložte kousky v místnosti. Pozor – funguje pouze pravá vanilka, nikoliv umělá aromata nebo vanilkový cukr.

Prevence je základ
Rybenky nemusíte obtížně likvidovat, pokud jim nedáte ani šanci, aby se u vás doma zabydlely. Dodržujte několik zásad.
- Pravidelně větrejte. Rybenky milují vlhko, které se šíří právě ve špatně větraných domech.
- Udržujte pořádek a čistotu. Důkladně vysávejte a vytírejte podlahy. Nečistota je pro rybenky potravou.
- Mějte potraviny v uzavřených nádobách a sáčcích. Nedejte hmyzu šanci, aby se pustil do zbytků jídla a uskladněných surovin.
- Utěsněte skuliny. Zkontrolujte veškeré praskliny kolem vodovodních trubek, ve spárách mezi dlaždicemi a pod podlahou.