Němci objíždějí pohraničí a vykupují „starý krám po babičce“. Čechům nabízejí 350 Kč za kus a doma ho prodávají po 350 eurech
Němečtí obyvatelé kvůli jedné věci vykupují celé česko-německé pohraničí. A pokud cenné kousky nenajdou fyzicky, hledají i na internetových bazarech a v aukcích. Tak vyhlášená byla karlovarská porcelánka v Březové. Jaká je cena posledních kousků a proč je vůbec tak vzácná?
Porcelán od firmy Pirkenhammer je pro Čechy často bezcenný, pro Němce jde ale o poklad, který u nás koupí za pár stovek korun a v Německu prodají za stovky eur.
Český porcelán jako značka exkluzivity
Porcelán z Čech i Moravy má ve světě zvučné jméno, i když o tom často ani nevíme. A platí to hlavně pro ty porcelánky, které už svou výrobu ukončily a jejichž jednotlivé výrobky (hlavně kompletní sady) se tak staly z historického pohledu ceněnými.
Takovým důkazem je i porcelánka Březová (německy Pirkenhammer), jejíž areál sice už chátrá, ale ve světě porcelánového nádobí měla zvučné jméno. Není také divu, že zatímco Češi si na porcelánové sady už dnes nepotrpí, naši němečtí sousedé jsou jimi posedlí. A to se odráží i na výkupních cenách z osobního vlastnictví i v bazarech.

Historie porcelánky Březová (Pirkenhammer)
Porcelánka byla založena v roce 1803 v Březové u Karlových Varů Friedrichem Höckem, obchodníkem z Durynska. Řadila se tak k nejstarším na našem území. Jejich vlastníků ale bylo víc, a to se také odráželo do značení ve spodní části výrobků. Zkuste se podívat na svůj vlastní porcelán a porovnat, jestli některé ze značení náhodou neobsahuje. Mohli byste si tak přijít na nemalý obnos.
Od roku 1811 porcelánku přebírají Johann Martin Fischer a Christoph Reichenbach (značí porcelán písmeny „F & R” až do roku 1846), poté firmu vede J.C.G. Fischer a následně Christian Fischer (značka „CF” v letech 1846–1853).
Vrchol výroby ovšem připadá na éru Fischer & Mieg „F & M”, kdy fabrika získala řadu výstavních ocenění: zlato v Rakousku (1839), medaile v Londýně (1857), Paříži (1878 a 1900), přičemž výrobky byly chváleny pro tvar, tenkost těla, glazuru a malbu.
Později značka používá symbol zkřížených hornických kladívek kolem roku 1876 a přidává svůj klasický znak – korunku. Po roce 1945 dochází ke znárodnění a funguje pod N. P. Karlovarský porcelán, a to až do svého zániku.
Proč je porcelán z Březové tak ceněný
Porcelán z oblasti Karlových Varů je pověstný svou vysokou řemeslnou kvalitou. Typické jsou tenké stěny, živé barvy a precizní kresba. Estetika a vzácnost jsou dány historickými styly od počátku 19. století a různorodými variantami tvarů od šálků, přes talíře, až po porcelánové sošky. Pro každou porcelánku jsou také důležitá ocenění na světových výstavách, která dané edici dodávají speciální hodnotu.
Do ceny se projevuje i poptávka. Zatímco v Česku je o tento porcelán zájem pouze mezi vášnivými sběrateli, a často se spíše objevuje jako sortiment v zapadlých bazarech, německá klientela jej vykupuje a často i přeprodává u sebe doma za mnohem vyšší částky.

Jak je to s cenou na trhu
Na českém trhu se dají sehnat například poválečné kousky v hodnotě několika málo stovek korun, historický šálek s podšálkem z poloviny 19. století za 1 499 Kč, samostatný talíř z konce 19. století za cenu do 700 Kč, ale i celá souprava talířů v hodnotě 15 000 Kč. Figurky mají většinou hodnotu okolo 5 000 až 9 000 Kč.
Při srovnání se zahraničními weby je to ovšem trochu slabý odvar. Už jen jednotlivé talíře pořídíte přes eBay nebo Etsy za 50 až 200 amerických dolarů (asi 1 050 až 4 200 koru). U figurek a opravdu vzácných kolekcí je cena v rozmezí 400 až 940 dolarů (asi 8 400 až 19 700 korun).
Samotný česko-německý neoficiální trh je také specifický. Dejme tomu, že v nějaké obci v Česku koupí od soukromníka talíř za 300 Kč, často i méně, ale v Německu se prodá za stejnou částku, ovšem v eurech. Má to svoji logiku, protože pro německý trh je český porcelán nedostatkové zboží. A to především proto, že porcelánka v Březové už nefunguje, takže jde vlastně o takové limitované edice.