Naivní Češi věří, že tato potravina je skvělá na hubnutí. Ve skutečnosti z ní kynou jako Otesánci a hrozně se diví
V českých domácnostech se sušené ovoce stalo symbolem zdravého mlsání. Rodiče ho s klidem dávají dětem do školy, dospělí si ho sypou do jogurtu nebo müsli, a mnozí, kteří se snaží zhubnout, ho považují za ideální dietní svačinu. Jenže právě v tom je skrytý problém, který si většina lidí vůbec neuvědomuje.
Sušené ovoce je totiž kalorická past, která může snahu o štíhlou linii rychle zhatit. Místo vysněného úbytku kil se pak mnozí diví, proč váha stojí, nebo dokonce roste – a často za to může právě tato „zdravá“ pochoutka.
Na první pohled vypadá sušené ovoce nevinně. Je drobné, voňavé, sladké a plné vlákniny, vitamínů a minerálů. Oproti čerstvému ovoci má ale jednu zásadní nevýhodu: Je v něm koncentrované obrovské množství cukru a kalorií.
Když se z ovoce odstraní voda, zůstane jen to „nejlepší“ – tedy cukr, vláknina a pár vitamínů. Výsledkem je, že hrst rozinek, datlí nebo sušených meruněk obsahuje několikanásobně víc energie než stejný objem čerstvého ovoce. Například šálek hroznového vína má kolem 100 kalorií, ale šálek rozinek už přes 500. A to je rozdíl, který se na váze projeví velmi rychle.
Sušené ovoce je vlastně koncentrovaný cukr
Běžné sušené plody obsahují 38 až 66 % cukru, z toho velkou část tvoří fruktóza. Právě fruktóza je přitom spojována s vyšším rizikem přibývání na váze, rozvojem inzulinové rezistence a dokonce i kardiovaskulárních onemocnění. Navíc je velmi snadné sníst velké množství sušeného ovoce najednou – zatímco tři čerstvé meruňky vás zasytí, stejné množství sušených meruněk (tedy tři kousky) je jen malá hrst, která vás k dalšímu mlsání přímo vybízí. A tak není divu, že místo hubnutí často přichází překvapení v podobě narůstajícího bříška.

Dalším problémem je glykemický index. Některé druhy sušeného ovoce, například fíky nebo datle, mají střední až vysoký glykemický index, což znamená, že cukr z nich se do krve uvolňuje rychleji a způsobuje prudké výkyvy hladiny cukru v krvi. To vede k většímu pocitu hladu, chutím na sladké a v konečném důsledku i k větším porcím jídla během dne.
Navíc sušené ovoce často obsahuje přidaný cukr nebo je kandované, což jeho kalorickou hodnotu ještě zvyšuje. Typickým příkladem jsou sušené banány, které bývají doslazované a smažené v oleji, nebo brusinky, které jsou téměř vždy doslazované řepným cukrem.
Není všechno zlato, co se třpytí
Přestože některé studie ukazují, že sušené ovoce může díky vysokému obsahu vlákniny a antioxidantů pomáhat s pocitem sytosti a podporovat trávení, platí to jen v případě, že ho jíte v malém množství a bez přidaného cukru. Odborníci doporučují za den maximálně 20–40 gramů sušeného ovoce, což je malá hrst. Většina lidí ale sní mnohem víc, a právě tady je kámen úrazu. Sušené ovoce je totiž tak chutné a návykové, že málokdo zůstane u jedné hrstě. Navíc je často součástí müsli, tyčinek, jogurtů nebo sladkého pečiva, takže se jeho příjem snadno nasčítá.
Další záludností sušeného ovoce je jeho složení. Kromě cukru a vlákniny obsahuje i řadu aditiv, například siřičitany, které prodlužují trvanlivost a udržují svěží barvu, ale mohou způsobovat alergické reakce nebo zažívací potíže. Některé druhy sušeného ovoce jsou doslazované, aromatizované nebo obohacené o tuk, což z nich dělá kalorickou bombu s minimem nutričních benefitů. Pokud tedy chcete sušené ovoce zařadit do jídelníčku, vybírejte vždy neslazené, bez konzervantů a v bio kvalitě.
S hubnutím vám sušené ovoce moc nepomůže
Sušené ovoce rozhodně není zázračná potravina, která by vám pomohla shodit kila. Naopak – pokud ho budete jíst bez rozmyslu, může být důvodem, proč váha neklesá, nebo dokonce roste. Jeho hlavní výhodou je, že zasytí na delší dobu díky vláknině, ale jen v malém množství. Pokud si dáte hrst sušených švestek nebo meruněk jako dopolední svačinu, je to v pořádku. Pokud ale budete uzobávat celý den, nebo si dáte večer misku rozinek k televizi, můžete se s hubnutím rozloučit.

Sušené ovoce je tedy skvělou náhradou sladkostí, ale rozhodně není dietní zázrak. Pokud chcete hubnout, dávejte přednost čerstvému ovoci, které obsahuje méně cukru a více vody, a sušené ovoce si dopřejte jen občas a v malém množství. Jinak se může stát, že místo vysněné postavy budete kynout jako Otesánek – a budete se divit, kde se stala chyba.
Existuje ale i modernější metoda sušení ovoce, a to lyofilizace, při které se ovoce nejdříve rychle zmrazí a následně suší ve vakuu, což zajistí jeho unikátní vlastnosti. Lyofilizované ovoce neobsahuje žádné přidané cukry, konzervanty ani jiná éčka. Jedná se tak o 100% přírodní produkt.